Salı , 20 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » ”Umut Davası” kumpası mağduru 3 kişi hakkında yeniden yargılanma kararı
”Umut Davası” kumpası mağduru 3 kişi hakkında yeniden yargılanma kararı

”Umut Davası” kumpası mağduru 3 kişi hakkında yeniden yargılanma kararı

Anayasa Mahkemesi; Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy ve Ahmet Taner Kışlalı’nın öldürülmesine ilişkin FETÖ’cü hakim ve savcılar tarafından 2000 yılında kurulan kumpasla “silahlı terör örgütü kurucusu ve üyesi olmak” suçlarından mahkum edilen, Umut Davası mağdurlarından Hasan Kılıç, Mehmet Şahin ve Yusuf Karakuş‘un tazminat ödenerek yeniden yargılanmasına karar verdi.

 Anayasa Mahkemesi kararında, başvurucuların gözaltında tutulduğu tarihlerdeki mevzuata göre, azami gözaltı süresinin aşılması, haklarının hatırlatılmaması ve avukata erişim imkanı tanımadığı belirtildi. “Başvurucuların belirtilen şartlarda 8 ile 13 gün arasında gözaltında tutulduğu görülmektedir” denilen kararda, şu ifadelere yer verildi:

“Başvuruculara isnat edilen suçlar kapsamındaki eylemlere ilişkin değerlendirmede, kendileri ve diğer sanıkların gözaltında müdafi olmaksızın ve baskı altında verildiği iddia edilen beyanlarının delil olarak kabul edildiği görülmektedir. Başvurucuların diğer deliler yanında müdafi olmaksızın alınan ve daha sonra mahkemede doğrulanmayan ifadeleri doğrultusunda anılan eylemleri gerçekleştirmek suretiyle isnat edilen suçtan mahkumiyetlerine karar verildiği, gözaltında iken alınan bu ifadelerin mahkumiyet için belirleyici biçimde kanıt olarak kullanıldığı, sonraki aşamalarda sağlanan müdafi yardımı ve yargılama usulünün diğer güvencelerinin soruşturmanın başında başvurucuların savunma hakkına verilen zararı gideremediği anlaşılmaktadır.”

AYM ayrıca, kararın bir örneğinin müdafi yardımından yararlanma hakkıyla bağlantılı olarak hakkaniyete uygun yargılanma hakkının ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere (kapatılan) Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine karar verdi.

Selam Tevhid davasına bakan Ankara 11. Ceza Mahkemesi ve bu davayı onaylayann Yargıtay’ın 9. Dairesindeki isimlerin tamamı FETÖ/PDY üyeliğinden tutuklandı.

Umut Davası

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 17 Ocak 2013’te, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy ve Bahriye Üçok’un öldürülmesi olaylarının da aralarında bulunduğu çok sayıda olayı kapsayan “Umut” operasyonuna ilişkin açılan ve Yargıtay’ın bozma kararından sonra tekrar görülen davada 3 sanığı“yasadışı Tevhid-Selam ve Kudüs Ordusu” örgütünü kurmak ve yönetmek suçundan 12 yıl 6’şar ay, 5 sanığı ise aynı örgüte üyelikten 6 yıl 3’er ay hapse mahkum etmişti. Sanıklardan Mehmet Ali Tekin, Hasan Kılıç ve Ekrem Baytap, “silahlı suç örgütü kurma ve yönetme” eylemlerinden 15’er yıl hapis cezasına çarptırılmış, iyi halleri nedeniyle cezaları 12 yıl 6’şar aya indirilmişti. Sanıklar Abdulhamit Çelik, Fatih Aydın, Yusuf Karakuş, Mehmet Şahin ve Recep Aydın da “silahlı suç örgütü üyesi olmak” suçundan 7 yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırılmış ve cezaları iyi halleri dikkate alınarak 6 yıl 3’er ay olarak belirlenmişti.

FETÖ kumpası olan ve ismi Selam-Tevhid olarak uydurulan sözde örgüt, adını Fethullah Gülen aleyhinde haber ve yazıların yayımlandığı Selam Gazetesi ve Tevhid Dergisi’nden alıyor. Söz konusu kumpasta, hakkında yeniden yargılanma kararı verilen isimler dışında Necdet YükselFerhan ÖzmenRüştü Aytufan ‘ağırlaştırılmış müebbet’ cezasıyla halen cezaevinde tutuluyor. Son olarak Selam Gazetesi yazarı Mehmet Ali Tekin de, 15 Temmuz darbe girişiminden birkaç saat önce cezaevine gönderilmişti.

 İslami Analiz

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz