Pazartesi , 11 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » UNESCO: Mescid-i Aksa Sadece Müslümanlarındır
UNESCO: Mescid-i Aksa Sadece Müslümanlarındır

UNESCO: Mescid-i Aksa Sadece Müslümanlarındır

UNESCO, Yahudilikle Mescid-i Aksa arasında bir bağlantı olmadığı kararını onayladı ve bu mukaddes mekânın sadece Müslümanlara ait olduğunu vurguladı.

Tesnim Haber Ajansı – Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Perşembe günü, Mescid-i Aksa ve Yahudilik arasında tarihi bir bağ olduğunu reddeden tasarıyı onayladı. UNESCO’nun bu eylemi Filistinliler tarafından desteklenirken, Siyonist Rejim Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından eleştirildi.

UNESCO tarafından alınan bu karar 6 ret oyuna karşı 24 olumlu oyla onaylandı. İki ülke oylamaya katılmazken, Amerika, Almanya ve İngiltere bu karara olumsuz oy kullandı.

Bu kararda İsrail’in işgal altındaki Kudüs’teki dini mekânları yönetimi eleştirilerek, Kudüs’ün Müslümanların, Hristiyanların ve Yahudilerin kutsal mekânı olduğu vurgulandı.

UNESCO kararda Müslümanlar ve Mescid-i Aksa arasında bir ilişki olduğunu vurgulayarak, İsrail’in Yahudilik ve Mescid-i Aksa arasında bir bağ olduğu hakkındaki iddialarını reddetti.

Bu kararda Mescid-i Aksa’nın sadece Müslümanlara ait olduğu ve Yahudiliğin bu mekânla bir alakası olmadığı belirtildi.

Kararda ayrıca sağcı radikal grupların ve İsrail askeri kuvvetlerinin Mescid-i Aksa’ya aralıksız süren saldırıları eleştirildi.

58 ülkeden oluşan UNESCO idari heyeti, gelecek hafta Pazartesi günü onaylanmış bu kararı yeniden oylamaya sunacak.

UNESCO’nun internet sitesinde yayınlanan kararın taslağı, Cezayir, Mısır, Lübnan, Fas, Umman, Katar ve Sudan tarafından sunuldu.

UNESCO’nun bu kararına tepki olarak Siyonist Rejim Başbakanlık Ofisi bir bildiri yayınlayarak şu ifadelerde bulundu: “UNESCO’da saçma ve beyhude gösteriler devam ediyor. Bu gün bu kuruluş yanıltıcı bir karar daha alarak, İsrail halkının Tapınak Dağı ve Batı Duvarı (Ağlama Duvarı) ile bir bağlantısı olmadığını söyledi. Bu aynı Çin ve Çin Setti ya da Piramitlerle Mısır arasında bir bağlantı yoktur demeye benzemektedir”

Öte yandan Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın Sözcüsü Nebil Ebu Redine UNESCO’nun aldığı kararı destekledi ve bir bildiri yayınlayarak şu ifadelerde bulundu: “Bu İsrail’e işgalini sonlandırması ve Kudüs’ün Filistin’in başkenti olduğunu resmi olarak tanıması için önemli bir mesajdır.”

Amerika’da UNESCO’nun Filistin’in lehine aldığı bu karara tepki gösterdi. Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner kararla ilgi olarak şunları söyledi: “Washington UNESCO’nun Tapınak Dağı ve Ağlama Duvarı ile Yahudiliğin bir bağlantısı yoktur yönünde aldığı karara karşıdır.”

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz