Cuma , 19 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Şehitler » Murtaza Mutahhari » Üstad Mutahhari, İslam’ın kadına verdiği değeri açıklıyor
Üstad Mutahhari, İslam’ın kadına verdiği değeri açıklıyor

Üstad Mutahhari, İslam’ın kadına verdiği değeri açıklıyor

Şehid Murtaza Mutahhari, İslam dininin kadına verdiği değeri şöyle açıklıyor :

” İslam kadına hürriyet, şahsiyet, fikri bağımsızlık ve görüş belirtme özgürlüğü veren ve kadının doğal haklarını resmen tanıyan bir dindir.

İslam ile Batı ve Batıcıların kadın haklarına bakışında iki temel farklılık vardır. Birincisi kadın ve erkeğin psikolojisi açısından… İkincisi ise; İslam, kadınları insani haklarıyla tanıştırıp, onlara şahsiyet, hürriyet ve bağımsızlık vermekle birlikte, asla onları erkeğe karşı isyancı ve kötümser kılmadı. Bu yüzden İslami kadın hareketinin çehresi beyazdır; siyah, kırmızı, mavi ve menekşe değil.

İslam, kızlar nezdinde babanın ve kadınlar nezdinde erkeklerin saygınlığını yok etmedi ve ailenin temelini sarsmadı. Bu yüzden, okyanusların ötesinden gelen, “Aile ocağı söndü, babanın itibarı gitti, bunca fesada karşı ne yapmalıyız, meşru olmayan çocuklara ne yapalım, annelerin temizliği yok oldu!” feryadına da şahit ve muhatap değildir.

Bizim ülkemizde de kadın hareketine ihtiyaç vardır, ama İslami beyaz hareket; Avrupai siyah hareket değil.     İlk etapta İslam adını taşıyan bir toplumda hangi ölçüde İslami ilkelerin icra edildiğini derinlemesine inceleyecek bir hareket… Yani, dünyaca beğenilen ve mantıklı olduğu gibi aynı zamanda da 14 asırlık felsefesinden kaynaklanan bir hareket. Aynı zamanda Batıya da dilencilik elini de uzatmayan bir hareket. ”

islamivahdet.com

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz