Perşembe , 18 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Ve Suudiler Diz Çöktü!
Ve Suudiler Diz Çöktü!

Ve Suudiler Diz Çöktü!

20’ye yakın ülkenin desteğiyle Hicaz İşgalcisi Suud Rejimi öncülüğünde kurulan Yemen’i bombalama koalisyonunun, başarısız olmasıyla birlikte Suudiler geri adım attı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Yemen Ensarullah Hareketi ile Suudi Arabistan’ın savaşın sonlandırılması konusunda anlaşmaya vardıklarını bildirdi.

Presstv’nin verdiği habere göre dün BAE ziyareti sonrası basın mensuplarına açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Yemen’de Ensarullah Hareketi ile Suudi Arabistan arasında 17 Kasım 2016 tarihinden itibaren ateşkes yapılacağını bildirdi.

Kerry, tarafların ayrıca yıl sonuna kadar Yemen’de ulusal birlik hükümetinin kurulması için gerekli çalışmaları yapmaları konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Suudi rejimi 600 gündür Yemen’e saldırmakta ve şimdiye kadar bu saldırılarda 10 bini aşkın Yemen vatandaşını katlederek ülkenin alt yapısına da önemli oranda zarar verdiği biliniyor.

Uzmanlar, Suudi rejiminin içinde bulunduğu kritik ekonomik buhranlar nedeniyle Yemen’le böyle bir ateşkesi kabul ettiğini belirtiyorlar.

Suudi rejiminin yeni maliye bakanı geçtiğimiz günlerde ülkesinin milyarlarca dolarlık dış borcunun olduğunu ve bu borçları ödeyecek konumda bulunmadıklarını duyurmuştu.

on4haber

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz