Cuma , 15 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » VİDEO-Bahreyn Kralı Siyonistlerle Hanuka Bayramı Partisinde
VİDEO-Bahreyn Kralı Siyonistlerle Hanuka Bayramı Partisinde

VİDEO-Bahreyn Kralı Siyonistlerle Hanuka Bayramı Partisinde

İsrail’le kurduğu yakın ilişkilerle bilinen körfez ülkesi Bahreyn’de Yahudilerin Hanuka Bayramı kutlaması utanç dolu görüntülere sahne oldu. İsrail basınında geniş yer tutan kutlamada rejime yakın Bahreynliler ve Yahudiler el ele dans ederken. Filistinli Hamas Hareketi, sosyal medyada yayınlanan görüntülere tepki gösterdi.
Siyah kıyafetleri ve kipaları ile Ortodoks Yahudilerin, kefiyeli Araplarla dans edip şarkı söylemesini içeren utanç dolu görüntüler hafta sonu çekildi.
Yahudi Telgraf Ajansı’na göre cumartesi günü Hanuka için yapılan mum yakma törenine ülkedeki küçük Yahudi cemaati, yabancı iş adamları ve rejime yakınlığıyla bilinen Bahreynliler katıldı.
Siyonist Arutz Sheva’nın haberine göre kutlama Amerikalı Yahudi milyoner Lazer Scheiner tarafından organize edildi.
Bahreyn Kralı Hamad bin İsa el-Halife geçen sene Hanuka kutlamaları üzerindeki yasağı kaldırmıştı. Geçtiğimiz yıl Hanuka kutlamaları Bahreyn Kralı’nın sarayında yapılmıştı.
BAHREYN’DE 50 KADAR YAHUDİ YAŞIYOR
1.3 milyon nüfuslu Bahreyn’de 50’den az Yahudi yaşıyor ancak Kral Halife kendisine danışmanlık yapan Şura Konseyi’nde Yahudi temsilciler bulunduruyor. Ayrıca ülkenin 2008’den 2013’e kadar ABD Büyükelçisi olarak görev yapan Houda Ezra Ebrahim Nonoo da herhangi bir Arap ülkesinin yurt dışı temsilciliğini yapan ilk kadın Yahudi olmuştu.

Hamas’tan kınama

Geçtiğimiz günlerde İsrail’den Bahreyn’e giden bir heyetin Bahreyn yönetimi ile görüşmesini kınayan Filistin İslami Direniş Hareketi HAMAS da yayımladığı açıklamada bu görüntüleri ‘utanç verici’ olarka nitelendirdi
Hamas Hareketi, resmi twitter heabı üzerinden yaptığı açıklamda görüntüleri ‘utanç verici ve onur kırıcı’ olarak niteledi.

Hamas, açıklamasında “Filistin davasına uluslararası sempatinin ve Filistin halkının haklarının desteklenmesine yönelik artış, Siyonist yapının eylemlerine yönelik uluslararası boykotun büyümesi göz önüne alındığında, Bahreyn’de bir grup yetkili ve tüccarın Yahudi, Siyonist, ırkçı ve aşırılıkçı heyeti ağırlaması ve onlarla dans etmesi onur kırıcı ve utanç verici” ifadelerini kullandı.

Bahreyn’de neler oluyor:

Ülkede 14 Şubat 2011’den bu yana binlerce kişi El-Halife krallığını protesto etmek için sokaklara inerken neredeyse her gün ülkenin farklı yerlerinde gösteriler düzenleniyor. Aynı yıl 14 Mart tarihinde Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri askerleri de ülkeye girerek göstericilere sert bir şekilde müdahale etmiş, müdahale sırasında çok sayıda kişinin öldüğü ve yüzlerce kişinin yaralandığı belirtilmişti.
Uluslararası Af Örgütü başta olmak üzere aralarında Türkiye’den Mazlumder’in de bulunduğu birçok insan hakları kuruluşu ülkede yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek için raporlar hazırlamış, Birleşmiş Milletler de El-Halife krallığına yaşanan hak ihlallerine, işkencelere ve kötü muameleye son verilmesi hususunda defalarca uyarıda bulunmuştu.
Son olarak Vefak Hareketi İnsan Hakları Temsilcileri tarafından yayımlanan bir raporda ise Bahreyn’de 2015 yılında rejim karşıtı gösterilerde 1765 kişinin tutuklandığı ve bunların içerisinden 120’si çocuk 22’si kadın olduğu bildirdi.
Hapishanelerin dolma noktasına ulaştığı ülkede, yüzlerce muhalif hakkında müebbet hapis cezası bulunuyor.
Ülkenin önde gelen alimlerinden Şeyh İsa Kasım’ın vatandaşlıktan çıkarılmasının yanı sıra, muhalif liderlerden Vefak Hareketi lideri Şeyh Ali Selman da Bahreyn zindanlarında tutuklu bulunuyor. Selman’ın daha önce 4 yıl olan cezası Bahreyn temyiz mahkemesi tarafından 30 Mayıs’ta görülen duruşmada 9 yıla çıkarılmıştı.
Şeyh Ali Selman 28 Aralık 2014 tarihinde “yabancı güçlerle işbirliği yaparak El-Halife hanedanlığını devirmeye teşebbüs” suçlamasıyla gözaltına alınmış, gözaltına alındıktan 7 ay sonra çıkarıldığı mahkemede 4 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Selman, kendisine yönelik suçlamaları reddederken Bahreyn’de barışçıl yollarla reform talep ettiklerini defalarca belirtmişti.
Öte yandan Bahreyn idari mahkemesi geçtiğimiz ay Vefak Hareketi’ni faaliyetlerini durdurma ve binalarını kapatma kararı vermişti.
Kararın Bahreyn Adalet Bakanı Halid Bin Âl-i Halife’nin bu yöndeki talebinden iki saat sonra verildiği belirtilmişti. Kararda, Vefak Hareketi “terör, şiddet ve yabancı müdahale için uygun ortamı hazırlamak”la suçlanmıştı.
İslami Analiz

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz