Cuma , 15 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » VİDEO-İmam Humeyni: Ömer Halifeyken “Yanlış bir iş yaptığımı görürseniz beni uyarın” diyor
VİDEO-İmam Humeyni: Ömer Halifeyken “Yanlış bir iş yaptığımı görürseniz beni uyarın” diyor

VİDEO-İmam Humeyni: Ömer Halifeyken “Yanlış bir iş yaptığımı görürseniz beni uyarın” diyor

İmam Humeyni’nin dilinden İslam terbiyesinin mantığı, emr-i bi’l ma’rûf ve nehy-i anil münker görevinin yerine getirilmesinin önemi…

”Hepimizin birbirimizi gözetmemiz gerekir.Yani ben hepinizi ve her biriniz de diğerlerini gözetmelidir.Herkesi, herkese ”Neden?” demeye iten, herkesin ama herkesin tek tek emr-i bi’l maruf yapmasını gerektiren böyle bir program.Eğer halkın nazarında mesela alt tabakadan olan biri yüksek tabakadan olan birinin yanlış yaptığını görürse İslam ona ”Git ve bu yanlıştır de” diyor. Karşısında durup ”Hayır, bu yanlıştır!” demeli.

Anlatıldığına göre Ömer halifeyken “Eğer benim yanlış bir iş yaptığımı görürseniz beni uyarın” diyor. Arabinin biri kılıcını çekip ”Biz bununla senin karşına dikiliriz” diyor. ”Eğer yanlış yaparsan bu kılıç ile karşına dikiliriz.” İlahi hükümleri icra ve İslami hareketleri canlandırma noktasında kimseyi umursamamak olan İslam terbiyesi budur.”Bu ileri gelendir, bu ileri gelen değildir; bu babadır, bu oğuldur; bu başkandır, bu emir altındadır” Asla bu tür meseleler düşünülmemelidir.”Bu kişi İslam’a uygun davranıyor mu, davranmıyor mu?” mesele bu olmalıdır.

İslam’a uygun davranan kim olursa olsun sevilip kıymeti bilinmeli, teşvik edilmelidir. İslam’a aykırı davranan kim olursa olsun -ister bir alim, ister başkan, ister yönetici- gerektiğinin aksi yönde davranırsa herkes ona ”Bu yanlıştır” demekle görevlidir.Engel olmalıdır. Hepimiz İnkılabımızın çehresini çirkinleştirmeyecek eylemlerde bulunmakla görevliyiz.”

islamivahdet.com

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz