Pazartesi , 22 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Şehitler » Ragıp Harb » VİDEO: Şehid Şeyh Ragıb Harb – Hizbullah Belgeseli
VİDEO: Şehid Şeyh Ragıb Harb – Hizbullah Belgeseli

VİDEO: Şehid Şeyh Ragıb Harb – Hizbullah Belgeseli

16 Şubat 1984’te Siyonist İsrail tarafından şehid edilen Lübnan Hizbullahı’nın önemli liderlerinden biri olan Şehid Şeyh Ragıb Harb’ın hayatını ve mücadelesini anlatan güzel bir belgesel…

Şeyh Ragıb Harb, savaşçı bir ailenin çocuğu olarak Güney Lübnan’da dünyaya geldi. Babası onun alim olmasını istediyse de küçük yaşta Filistinli fedailere katıldı.

Kısa bir süre sonra Beyrut’ta Seyyid Hüseyin Fadlullah’ın medresesinde derslere başladı.

Daha sonra Necef’e ilim tahsili için gitti, Muhammed Bakır Sadr’ın medresesinde dört yıl okudu. 1970’lerde Baas rejimi tarafından Irak’tan çıkarıldı. Lübnan’da dersler vermeye başladı. Yorulmak bilmeyen ve sürekli mücadele eden Şeyh Rağıb Harb, Beyrut’a yerleştikten sonra çevresinde bir araya gelen gençleri örgütledi. Hizbullah’ın kurucuları arasında yer aldı.

Şeyh Ragıb Harb 1983’te yıkıcı faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle israil makamlarınca tutuklandı ve bir süre sonra serbest bırakıldı. Şeyh Harb, israil’e karşı girişilen silahlı eylemler planladı, bazılarında da aktif görev aldı.

16 Şubat 1984 yılında israil uçakları tarafından uğradığı suikast sonucu şehid oldu. 2 erkek 5 kız çocuğu vardı. En son çocuğu babasının şehadetinden 4 ay sonra doğdu ve “Ragıb” ismini aldı.

islamivahdet.com

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz