Cuma , 15 Aralık 2017
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Yemen’de Tansiyon Artmaya Başladı!
Yemen’de Tansiyon Artmaya Başladı!

Yemen’de Tansiyon Artmaya Başladı!

Saldırgan ABD ve Suudilerin bombaladığı Yemen’in Aden Körfezi’ne İran, lojistik destek gemisi ve muhripten oluşan askeri bir filo gönderdi.

İran’ın yarı resmi haber ajansı Tesnim’e göre, İran Deniz Kuvvetlerinin lojistik destek gemisi Buşehr ile Elvend muhribinden oluşan 44’üncü Filo 5 Ekim’de Aden Körfezi’ne gönderildi.

Bölgeye gönderilen savaş gemilerinin İran’a ait ticari gemilerin deniz yolu güvenliğini sağlayacağı ifade ediliyor.

Arap Yarımadası’nın güney kıyısında Hint Okyanusu’nu Kızıldeniz’e bağlayan stratejik bir konumda yer alan Aden Körfezi, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen’e düzenlediği askeri saldırılar açısından hassas konumda bulunuyor.

Bölgede son olarak ABD’ye ait savaş gemilerine füzeli saldırılar düzenlendiği iddia edilmişti. ABD Savunma Bakanlığı-Pentagon, Ensarullah Hareketi’nin kontrolündeki mevzilerden ABD savaş gemilerine füze atıldığını açıklamıştı.

Ensarullah, Pentagon’un iddialarını yalanlarken ABD ordusu ise saldırılara karşılık Kızıldeniz kıyısından Yemen güçlerine ait 3 radar mevzisinin vurulduğunu duyurmuştu.

SUUDİLERDEN SONRA ABD’DE YEMEN’E SALDIRDI

Yemen’in Hudayda bölgesinden fırlatılan füzelerin Amerikan donanmasını tehdit etmesi üzerine, ABD de Yemen’de Ensarullah Hareketi’nin elindeki bölgeleri ve buradaki üç radar tesisine saldırarak füze ile hedefleri vurdu.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Pentagon, saldırıların ABD Başkanı Baracak Obama’nın onayıyla düzenlendiğini bildirdi. Pentagon Sözcüsü Peter Cook, “Bu kısıtlı, nefsi müdaaa saldırıları personelimizi, gemilerimizi ve bu önemli deniz yolunda seyretme özgürlüğümüzü korumak için düzenlendi. ABD gemilerimizi ve ticari trafiği tehdit eden her türlü tehdide uygun yanıtı verecektir” iddiasında bulundu.

ABD’li yetkililere göre saldırı, USS Nitze destroyerinden atılan Tomahawk füzeleriyle gerçekleştirildi.

FÜZE İSABET ETMEMİŞTİ

ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi, Yemen’de Husilerin kontrol ettiği Hudayda bölgesi sahillerinden fırlatılan bir füzenin Amerikan destroyerini hedef aldığı yönündeki haberleri doğrulamıştı.

Açıklamada, füzenin gemiye ulaşamadığı ve USS Mason’ın gerekli savunma tedbirlerini aldığı kaydedildi. Ancak füzenin, destroyer tarafından mı etkisiz hale getirildiği, yoksa gemiye menzili yetmediği için mi varamadığı konusunun henüz net olmadığı bildirildi.

Saldırı sonucunda herhangi bir yaralının olmadığı ve gemide de herhangi bir hasarın meydana gelmediği söyleniyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jeff Davis, Yemen’den ABD gemisinin olduğu alana iki füze atıldığını, füzelerin denize düştüğünü duyurmuştu.

Ensarullah Hareketi ise Kızıldeniz’de hiçbir ABD gemisini hedef almadıklarını ifade etmişti. Fakat Ensarullah, 1 Ekim’de Babu’l Mendeb Boğazı açıklarında Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait bir gemiye düzenlenen saldırıyı üstlendiğini açıklamıştı.

on4haber

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz