Çarşamba , 21 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Faydalı Sayfalar » Yeni Şafak Yazarı: Türkiye ve İsrail, Esad’ın gitmesini istiyor; bu anlaşmanın konuşulmayan yanı…
Yeni Şafak Yazarı: Türkiye ve İsrail, Esad’ın gitmesini istiyor; bu anlaşmanın konuşulmayan yanı…

Yeni Şafak Yazarı: Türkiye ve İsrail, Esad’ın gitmesini istiyor; bu anlaşmanın konuşulmayan yanı…

Yeni Şafak Yazarı, Türkiye ile İsrail’in “Esadsız bir Suriye” üzerinde anlaşabileceğini dile getirdi.

Welayet News – Yeni Şafak Yazarı Merve Şebnem Oruç, Habertürk’teki Enine Boyuna programında İsrail-Türkiye anlaşmasının sadece Gazze’nin konumu üzerinden tasarlanmadığını, bu anlaşmanın en önemli parametrelerinden birinin Suriye meselesi olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Suriye meselesinden ötürü birçok dostunu kaybettiğini söyleyen Oruç, İsrail’le son yaşanan yakınlaşmaya dikkat çekerek “İsrail ile kurulacak ortaklıkla Esadsız bir Suriye üzerinde anlaşılabilir. Bu bir dost kazanımı demek, Suudi Arabistan zaten cebimizde;  belki Suud’un üzerinden Mısır’ı da kazanabiliriz” dedi.

İsrail’in en büyük probleminin İran olduğunu belirten Oruç, “İsrail, savunma bakanı düzeyinde IŞİD’i İran’a tercih ettiğini söylüyor. Hizbullah tehdidine karşı İsrail ile Nusra’nın birlikte hareket ettiğini El-Cezire bile ifade ediyor. İsrail’in Esad konusunda Türkiye gibi çok ciddi kırmızı çizgileri var. Uzun vadede Türkiye ile İsrail’in Suriye politikaları örtüşüyor” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz