Salı , 20 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Yenişafak yazarı:”Söyleyin, korkmayın, bu ABD-Türkiye ittifakıdır.”
Yenişafak yazarı:”Söyleyin, korkmayın, bu ABD-Türkiye ittifakıdır.”

Yenişafak yazarı:”Söyleyin, korkmayın, bu ABD-Türkiye ittifakıdır.”

Yenişafak’ta  Nedret Ersanel imzasıyla alışılmadık bir yazı yayımlandı. Ersanel tarafından kaleme alınan “Söyleyin, korkmayın: Bu ABD-Türkiye ittifakıdır!” başlıklı yazıda, ABD ile Türkiye’nin Ortadoğu’da çıkarlarının ve planlarının tamamen uyuştuğu vurgulandı. Ersanel, “ABD ve Türkiye’nin, İran-Suudi Arabistan dengesine bakışı da, pratiği de, planı da aynıdır! Yemen konusunda da mutabıklar. Ancak bunu görenler yazmıyor, yazanlar da cümlenin sonunu getirmiyor; ittifaktır bunun adı!” ifadelerini kullandı.

Ersanel’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Win-Win-Win

İran’ın gelişen pozisyonu ve ABD/Batı ile yeni ilişkileri bölgeye yeni bir denge sunuyor. Akdeniz’den Körfez bölgesine yeni bir düzen arayışıdır. Yeni halin Türkiye, Suudi Arabistan, Mısır ve Pakistan tarafından nasıl algılandığı üzerine çok yazılır. Fakat Ankara bu okumaların risklerini not ederken, getirilerini de yan sayfaya yazıyor. Kaliteli diplomasi o demek; aynı odaktan beslenen risk ve menfaati ayrıştırabiliyor musunuz?..

Artık Yemen yüksek stres kaynağı olan bölgesel bir krize dönüştü. Dengeleri bozuyor ve sadece İran’la değil, Riyad, Ankara, İslamabad’la da çalışmak isteyen ABD’nin elini daraltıyor. Pakistan’la geçmişten gelen ilişkilerini-şu sıralar rengi biraz atmış olsa da-gözden çıkarmak istemiyor. S.Arabistan’la ilişkileri bambaşka kriterlere yaslanıyor ve koalisyon ortaklığında onu terk etmesi mümkün değil. Hatta kendini Yemen’in daha fazla içinde bulabilir. Haliyle en akil çözüm, Birleşmiş Milletler, yani Güvenlik Konseyi’nin ağırlığını da arkasına alan bir “arabuluculuk” yaratılmasıdır. (Türkiye bunu kendi başına yapıyor zaten!)

Washington hem İran’la hem Araplarla ilişkilerini yürütüyor. Türkiye de hem İran’la hem Araplarla ilişkilerini yürütüyor. Her ikisi de her ilişkisini birbirine ince ayarlı bir tutumla kullanışlı kılıyor.

Tek cümle ile özetleyelim mi durumu? ABD ve Türkiye’nin, İran-Suudi Arabistan dengesine bakışı da, pratiği de, planı da aynıdır! Yemen konusunda da mutabıklar. Ancak bunu görenler yazmıyor, yazanlar da cümlenin sonunu getirmiyor; ittifaktır bunun adı!