Pazartesi , 19 Şubat 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Haberler » Zilletin böylesi,Tazminatı israil değil Türkiye ödüyor
Zilletin böylesi,Tazminatı israil değil Türkiye ödüyor

Zilletin böylesi,Tazminatı israil değil Türkiye ödüyor

Saldırı sonrası, Türkiye ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkiler kesilmişti. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, 2013 yılında Erdoğan’ı arayarak özür dilemiş ve hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödemeyi kabul etmiş ancak bu ikili ilişkilerin normalleşmesine yetmemişti. İki ülke arasında ilişkilerin normalleştirilmesi için yürütülen müzakerelerde 27 Haziran 2016’da anlaşmaya varıldı.

Buna göre İsrail, baskında hayatını kaybedenlerin ailelerine 20 milyon dolar tazminat ödeyecek, Türkiye de bunun karşılığında İsrail rejimine ve baskında yer alan askerlere karşı suçlamaları geri çekecek ve iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden büyükelçi seviyesine çıkarılacaktı. Gazze’ye yönelik İsrail ablukasına ise söz konusu anlaşmada değinilmiyordu.

Anlaşma ‘İsrail karlı çıktı’ gerekçesiyle eleştiri oklarının hedefi olmuştu. İsrail’den gelen bir haber bu eleştirilerin ne kadar yerinde eleştiriler olduğunu ortaya koydu. Türkiye ile İsrail arasında imzalanan anlaşmada İsrail’in kayıp hanesine yazılan 20 milyon dolar tutarındaki tazminatın bu rejimde faaliyet gösteren bir Türk şirkete ceza olarak kesildiği ortaya çıktı.

Üstelik Mavi Marmara mağdurlarına 20 milyon dolar tazminat ödeyecek olan İsrail, sözkonusu şirkete; hiçbir açıklama yapma gereği bile duymadan tam iki katı tutarında yani 40 milyon dolar ceza kesti.

Şirketine ceza kesilen Türk işadamı, İsrail’in, Mavi Marmara olayında Türkiye’ye ödeyeceği tazminatın kendi şirketine ceza olarak kestiğini belirterek, “Tazminatı, İsrail değil Türkiye ödüyor” dedi.

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "Zilletin böylesi,Tazminatı israil değil Türkiye ödüyor"

Bildir
avatar
Hoca
Ziyaretçi

Şia uşakları sizi

wpDiscuz