Pazar , 21 Ocak 2018
Son Eklenenler
Anasayfa » Şehitler » Şehid Yahya Ayyaş’ı şehadetinin 22. yılında rahmetle anıyoruz
Şehid Yahya Ayyaş’ı şehadetinin 22. yılında rahmetle anıyoruz

Şehid Yahya Ayyaş’ı şehadetinin 22. yılında rahmetle anıyoruz

Yahya Ayyaş, şehadetinin 22’nci yıldönümünde rahmet ve minnetle anılıyor.

 

Filistin direnişinin sembol isimlerinden biri konumunda olan Yahya Ayyaş 5 Ocak 1996’da işgal güçleri tarafından Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahya’da şehit edilmişti. Yahya Ayyaş’tan geriye büyük bir direniş azmi ve sözüne sadakat örneği kalırken Yahya Ayyaş’ın “Yahudiler bedenimi Filistin’den ayırabilirler fakat ben Filistin halkına Yahudilerin asla söküp atamayacakları bir şey ekmek istiyorum” ifadeleri hala zihinlerdeki yerini koruyor.

Şehit Yahya Ayyaş kimdir:

Siyonist işgalciler ve işbirlikçilerinin yıllar süren arama çalışmaları sonunda ulaşıp 5 Ocak 1996 tarihinde hain bir suikastle şehid ettikleri Yahya Abdullatif Ayyaş, Hamas’ın İzzettin Kassam Tugayına bağlı istişhadi eylemler grubunun komutanıydı. Ayyaş tarafından planlanan eylemlerde siyonist işgalcilerden toplam 340 kişi hayatını kaybetmiş ve bunun iki kadar işgalci de yaralanmıştı.

1966’da Batı Şeria’daki Rafat kasabasında Filistinli bir ailenin en büyük çocuğu olarak dünyaya gelen Ayyaş, küçük yaşlardan itibaren elektronik ve mekanik işlere yatkınlığıyla dikkat çekti. 1985’te liseyi bitirdikten sonra, 1987’de Birzeit Üniversitesi’ne girdi. 1991’de Birzeit Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.

Mezuniyetinden sonra eğitimine Ürdün’de devam etmek istediyse de İsrail engeline takıldığı için Filistin’i terk edemedi. İsrailli yerleşimcilerin Kudüs’ün kuzeyindeki Rafat köyüne kadar uzanması üzerine Filistin direniş hareketine katıldı. Eşi Asrar ile iki çocuğunu Batı Şeria’da bırakarak Gazze’ye yerleşti, burada kısa zamanda, Hamas’ın askeri kanadı olan İzzeddin el Kassam Tugayları içinde sivrilerek hareketin önde gelen isimlerinden biri oldu.

Patlayıcılar konusunda uzman olan Ayyaş, Hamas’ı bombayla tanıştıran isim oldu. 1993’ten ölümüne kadar Hamas’ın İsrail’e karşı gerçekleştirdiği pek çok bombalı saldırının mimarı oldu. TNT ve diğer güçlü patlayıcıların temini zor olduğu için Ayyaş genellikle, kolay bulunabilen aseton ve deterjan bileşimini kullanıyordu. Bu iki kimyasal aseton peroksit adlı bileşimi oluşturuyordu.

1995’te İsrail güvenlik birimleri Ayyaş’ın eşi, kardeşi ve annesinin de aralarında bulunduğu yakınlarını, yerini öğrenmek için tutukladı. Ayyaş’ın Gazze’de, çocukluk arkadaşı Usama Hamad’ın evinde kaldığını öğrenen Şin Bet, Hamad’ın amcası Kamil Hamad ile iletişime geçti. Kamil Hamad’ı kendine angaje eden Şin Bet, Ayyaş’a vermesi için ona bir cep telefonu verdi. Şin Bet ajanları Kamil Hamad’a, telefondaki böcek sayesinde Ayyaş’ı dinlemek için telefonu ona vermesini söylediler. Ancak telefon taşıdığı böceğin yanı sıra 15 gram RDX patlayıcı da bulunduruyordu. Kamil Hamad telefonu, Ayyaş’ın düzenli olarak telefonlarını kullandığı yeğeni Usame’ye verdi.

5 Ocak 1996 sabahı Cabalya mülteci kampında bulunan Ayyaş, babası tarafından arandı. Aynı anda üzerinde dolaşan İsrail uçağı Ayyaş’ın telefon konuşmasını İsrail komutanlığına aktardı. Telefondaki kişinin Ayyaş olmasının teyit edilmesinden sonra Şin Bet tarafından telefondaki patlayıcı ateşlendi. Patlamayla birlikte Ayyaş şehadete kavuştu.

milligazete

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz