Gazze Şeridi‘nde bir araya gelen Filistinliler, Siyonist İsrail rejimi parlamentosu Knesset‘in, ezanın okunmasını kısıtlayan yasa tasarısını ilk oylamada kabul etmesine tepki gösterdi.

Gazze’de İslami Cihat Hareketi tarafından Knesset’in, ezanın kısıtlanmasını öngören yasa tasarısını onaylamasına karşı düzenlenen gösteriye katılan onlarca Filistinli, “Minareler susmayacak” ve “Ezan zulmünüzden daha güçlü” yazılı dövizler taşıdı.
Hareketin yöneticilerinden Ahmed el-Mudellel, yaptığı konuşmada, “Bu yasayı, İsrail’in, Müslümanların akidesini hedef alan cinayetlerine eklenen yeni bir cinayet olarak kabul ediyoruz. Yasa ancak cesetlerimizin üzerinden geçirilir.” ifadelerini kullandı.
“Abluka altındaki Gazze’den, ezanın, Kudüs ve İsrail’in içindeki camilerde susmayacağını ilan ediyoruz.” diye konuşan Mudellel, Filistinli gruplardan, İsrail’in aldığı kararlara karşı koymak için birlik içinde olmalarını istedi.
Mudellel, “İsrail ile savaşımız açıktır.” dedi.
Filistin’de ezanın belli saatlerde hoparlörle okunmasının yasaklanmasına ilişkin kanun tasarısı, mecliste yapılan ilk oylamada 55 oyla kabul edilmiş, 48 milletvekili ret oyu vermişti. Tasarının, yasalaşması ve uygulamaya geçirilmesi için Knesset’te iki ayrı oturumda daha kabul edilmesi gerekiyor.
milli gazete
0
Would love your thoughts, please comment.x