32. Uluslararası İslami Vahdet Konferansı, ‘Kudüs, Ümmetin Vahdetinin Mihveri’ başlığıyla düzenlenen ve yayınlanan oturumla sona erdi.

 

Konferansa katılanlar, Filistin’in İslâm ümmetinin en temel meselesi olduğunu ve İslam dünyasının ilk düşmanı Siyonist rejim olduğunu, bunun için bu gasıp rejimle mücadele için bütün imkanların seferber edilmesine vurgu yaptılar.

Konferansa katılanlar, Müslümanlar arasında birliğin zaruretine, iç ve bölgesel çatışmaların ve bölünmelerin sonlandırılmasına ve ortak zeminde odaklanma gerekliliğini vurguladılar.

Konferansa katılan alimler, Amerikan planı olan “yüzyılın anlaşması’ planına ve kandırıcı uzlaşma sürecine karşı gelinmesi, geri dönme hakkının iptaline, Kudüs ve Mescidi Aksa’nın yeniden canlandırılmasına ve bu kentin Siyonist rejim İsrail’in başkenti olmasına dair dayatmalara karşı çıkılmasına ifade ettiler.

İslami Vahdet Konferansı’na katılanlar, ABD yönetiminin büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımasını kınarlarken; Kudüs’ün barış, din ve medeniyetler kenti olarak sürdürülmesi gerekliliğini vurgu yaptılar.

Katılımcılar ayrıca Siyonist rejime her türlü siyasi ilişkilerin normalleştirilmesi, ticari, kültürel ve sportif boyutlarla ilişkilere karşı olduklarını bildirdiler.

tasnimnews

0
Would love your thoughts, please comment.x