İran Devrim Muhafızları Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı General Emir Ali Hacizade, ülkesinin ABD üslerine düzenlediği saldırılarla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.


General Hacızade, vurulan Aynul Esed üssünde nokta atışı yaptıklarını belirterek, üste çok sayıda asker olduğu için ve özellikle askerlerin canına kast etmek istemedikleri için hangarlara, tamir merkezlerine ve yakıt depolarına füzeleri yönlendirdiğini söyledi.

Hacizade: “Eğer daha fazla can kaybı yaşatmak isteseydik birkaç bin askerin bulunduğu bölgeler de mevcuttu; oralara nokta atışı saldırı düzenlerdik ama biz füzeleri onları öldürmek amacıyla atmadık, Amerika’ya ders vermek amacıyla attık. Eğer Amerika İran’a bir kurşun atsaydı en ufak bir tepki ile karşılık verseydi o zaman o üssü olduğu gibi yerle bir edecektik; fakat verdiğimiz ders çok büyüktü, onlarda bunu gördüler ve anladılar.” ifadelerini kullandı.

“GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

Hacızade ayrıca üslere yapılan saldırıda verilen ölü sayılarının gerçeği yansıtmadığına da belirtti.

“Medyada lanse edilenden çok daha fazla asker öldü” diyen Hacızade “Orada ölümler kaçınılmazdı; çünkü orası çok sayıda askerin bulunduğu bir üstü. Ancak binden fazla askerin bulunduğu bölgeyi vurmak yerine biz Amerika’nın çok pahalı teçhizatlarını, gelişmiş savaş uçaklarını, yakıt depolarını ve insansız hava araçlarının bulunduğu özel binaları vurduk.” şeklinde konuştu.

SALDIRININ EN ÖNEMLİ DETAYI

İran Hava Uzay Kuvvetleri Komutanı General Emir Ali Hacizade açıklamalarında ABD’nin üslerine düzenlenen saldırının detaylarıyla ilgili önemli noktalara da değindi.

Ali Hacızade, “Üssü vurduktan sonra, Amerika Aynul Esed’in üstünde hasarı tespit için dolaştırdığı insansız hava araçlarının kontrolünü ele geçirdik. 6 saat boyunca o hava araçlarının kontrolünü ele geçirdik ve bunu İran’dan yaptık. Bu özel bir teknoloji, Amerikalılar başka insansız hava araçlarını da bölgeye sevk ettiler; fakat hiçbir şekilde insansız hava araçlarını kullanamadılar. Çünkü getirdikleri insansız hava araçları bizim kontrolümüze geçiyordu. Bunu anladılar ve asıl korkuları orda başladı. Bizim hava üssünü vurmamızdan çok, ileri modern insansız hava araçlarını kullanamadıklarına inanamadılar. Belki biri ikisi bozulmuştur diye düşünerek farklı formatlarda insansız araçları bölgeye sevk ettiler; fakat hepsinin kontrolünün bizde olduğunu görünce Amerikalılar o zaman bayrağı indirdiler. Trump’ın komutanları İran’ın asıl gücünü o gün anladılar ve Trump konuşmasını bu yüzden erteledi. Muhtemelen  böyle bir teknolojiye nasıl sahip olduğumuzu anlamaya çalıştılar. Daha farkında değiller ki bundan çok daha üstün teknolojilere sahibiz” açıklamalarında bulundu.

“BU SADECE BİR TOKATTI”

General Hacızade “ Bu kesinlikle Kasım Süleymani şehidimizin intikamı değildi İran İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei ‘nin de dediği gibi bu sadece bir tokattı. İntikam Amerika’nın özellikle Irak’tan başlayarak bölgedeki askerlerini alıp çekip gitmesiyle son bulacak aksi takdirde devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bu arada Amerika’ya üs veren bütün ülkelere de çağrıda bulunan Hacızade  son cümlelerinde Amerika’nın işgalci askerlerini ülkelerinden bir an önce çıkarmaları gerektiğini, Amerika’nın hiç kimseye huzur vermeyeceğinin bilinmesini istediğini söyledi.

yazilimedya.com

0
Would love your thoughts, please comment.x