Ayetullah Cafer Sübhani, modern tıp hakkında yapılan bazı yanlış yorumları eleştirdi ve şöyle konuştu: ”Bugünkü modern tıbbın menşeinin Amerika veya diğer batı ülkeleri olduğu iddiası son derece yanlıştır. Bu tıp İslam’dan önce de vardı ve Müslüman tabipler onu geliştirmiştir.”
Kum Tıp Bilimleri Üniversitesi Rektörü Dr. İrani’yi kabul eden Ayetullah Cafer Sübhani, insanların modern tıptan asla müstağni olamayacaklarına dikkat çekti ve bunun ciddi bir yanılgı olduğunu vurguladı.

Ayetullah Sübhani şöyle konuştu: Bugün gazetelerde okudum. Kanser ve diyaliz hastalarının tedavileri bedava yapılmaktadır. Bu çok önemli ve değerli bir gelişmedir. Dolayısıyla sağlık bakanlığına bu değerli hizmetinden dolayı teşekkür etmek gerekir. Modern tıbbı reddetmek bilgi ve bilimi reddetmektir ki son derece yanlıştır. Modern tıbbın menşei ne Amerika’dır , ne de başka bir ülke…

Bu ilim İslam öncesinde de vardı. Müslüman tabipler onu alıp geliştirdiler ve batı dünyası onu biraz daha geliştirdi. Dolayısıyla modern tıbbın yerine geleneksel tıbbı alternatif olarak sunmak doğru değildir. Bazı insanların aşıya karşı çıktıklarını duyunca çok rahatsız oluyorum. Onun için ben fetva verdim ve aşı yaptırmanın şer’i olarak vacip olduğunu ifade ettim. Çünkü yaşantımız ona bağlıdır. Ben kitaplarımda da yazmışımdır: ”Dünyadaki akıl sahiplerinin üzerinde ittifak ettiği bir konuyu mukaddes İslam dini de onaylamaktadır. Buna örnek olarak aşı yaptırmayı gösterdim. Evet, İslami tıpta Hace Nesir Tusi ve İbn-i Sina gibi şahsiyetlerin bazı bitkilerin faydaları ile ilgili belirttiği şeyler çok değerlidir. Onları uygulamada da bir beis söz konusu değildir. Ama bunlara sarılıp modern tıbbı tamamen reddetmek asla doğru değildir.”

shafaqna

0
Would love your thoughts, please comment.x