Dünya Katoliklerinin Lideri Papa Francis, tarihi Irak ziyaretinde Irak’ın en büyük dini otoritesi Ayetullah Sistani tarafından kabul edildi.

YDH- Irak’tan yayın yapan el-Maluma sitesinin haberine göre Perşembe günü Bağdat’a gelen Papa Francis, Cuma günü de Irak’ın en yüksek dini otoritesi Ayetullah Sistani ile görüşmek için Necef’e gitti.

Ayetullah Sistani’nin bürosu, 40 dakika süren görüşmeyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ayrıntılara yer verildi:

Görüşmede, insanlığın bu dönemde karşı karşıya bulunduğu büyük sorunlar üzerine istişareler yapıldı.

Ayetullah Sistani, görüşme sırasında dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşanan acılara, zulümlere, yoksulluğa, dini ve düşünsel baskılara değindi ve sosyal adaletin bulunmayışından söz etti.

Ayetullah Sistani, bölge halklarının savaşlardan, şiddet eylemlerinden, ekonomik ablukadan ve mülteci sorunundan dolayı büyük açılar çektiğini belirtti özellikle de özellikle de işgal altındaki Filistin halkının durumuna değindi.

Dini ve manevi liderlerin bu tür olayları durdurmak için rol oynaması gerektiğine işaret etti. İlgili tarafların, özellikle de büyük güçlerin savaşları ortadan kaldıracak bilgece siyasetler izlemesi gerektiğini, kendi çıkarları için başka milletlerin hayatlarına, onurlarına ve özgürlüklerine zarar vermekten kaçınması gerektiğini vurguladı.

Ayetullah Sistani, insanlığın barış içinde birlikte yaşama değerlerinin yerleşmesi için çabaların yoğunlaştırılması, insanlar arasındaki dayanışmanın arttırılması gerektiğini ve tüm din mensuplarının karşılıklı saygı içinde olmasının zaruretini vurguladı.

Ayetullah Sistani’nin bürosu tarafından yapılan açıklamadaki 7 ‘hayır’

Ayetullah Sistani’nin bürosundan yapılan açıklamada yapılan görüşmede vurgulanan şu yedi hayır dikkat çekti:

– Yaptırımlara ve ambargolara hayır

– Şiddete hayır

– Zulme hayır,

– Yoksulluğa hayır,

– Dini özgürlüklerin baskılanmasına hayır,

– Toplumsal özgürlüklerinin kısıtlanmasına hayır,

– Siyonist rejimle ilişkilerin normalleştirilmesine hayır.

Vatikan’ın bildirisi

Vatikan da Papa ile Ayetullah Sistani’nin görüşmesiyle ilgili bir bildiri yayımladı.

Bildiride, Papa’nın ve Vatikan, dinler arası dostluk ve kardeşliğin karşılıklı saygı ve diyalogun arttırılması yoluyla dostluk ve işbirliğinin geliştirilmesi vurgulandı; bunun Irak’ın, bölgenin ve tüm insanlığın hayrı ve bereketine katkı sağlayacağı ifade edildi.

Görüşmede Papa, Ayetullah Sistani’ye son yıllarda yaşanan büyük şiddet olayları ve zorluklar sırasında en büyük acıları çeken zayıfları savunmasından dolayı teşekkür etti.

Papa ayrıca Ayetullah Sistani ile görüşmesinde Allah’tan Irak’a ve Ortadoğu bölgesine barışı ve kardeşliği hakim kılmasını istedi.

Görüşmenin basına yansımayan ayrıntıları

AP’ye açıklamada bulunan Iraklı bir dini yetkili, görüşmeyle ilgili olarak daha önce basına yansımayan bazı ayrıntıları aktardı.

O, yaptığı açıklamada, görüşmenin 40 dakika sürdüğünü ve son derece olumlu bir havada geçtiğini söyledi.

Ayetullah Sistani, daha önceki kabullerinin aksine Papa’yı kabul salonunda oturarak değil, kapının girişinde bekleyerek karşıladı. Görüşme sırasında çay ve su ikram edildi. Papa ve Ayetullah Sistani, görüşme sırasında maske kullanmadı.

Görüşme bittikten sonra Papa, çıkış kapısında geri dönüp Ayetullah Sistani’ye tekrar baktı. Ayetullah Sistani ve Papa görüşme sonunda el ele tutarak vedalaştı.

YDH (Yakın Doğu Haber)