Qodsna’nın Sema News haber kanalından aktardığı bilgiye göre, Siyonist Maariv gazetesi şöyle yazdı: Bahreyn Ekonomi Oturumu Tel-Aviv için sadece kocaman bir yenilgi ve hayaldi. Tabiki bu oturum hazırlayanlara -yalancı bir- gelişme ve ilerleme ruhu kazandırmıştır. Elbette Manama oturumu başka bir özelliği de sahipti; zira bir müddet de olsa Tel-Aviv’in İran, Suriye ve Filistin Direnişine karşı yürüttüğü hatalı siyasetini örtbas etmeyi başarmıştı.

Bahreyn oturumu, farklı alanlarda yenilgiye uğrama ihtimalinden sonra İsrail’in üzerindeki siyasi baskıların bir süreliğine azalmasına ve Tel-Aviv’in kendisini yeni seçimlere hazırlamasına vesile olmuştur. Şuna da değinmek gerekir ki, İsrail’in düşmanlarına karşı yürüttüğü son askerî harekât kesinlikle doğru bir adım değildi, çünkü hiçbir siyasî süreci de içinde barındırmıyordu. Aynı zamanda solcu görüşe sahip olan yazar, makalesinin devamında şunlara da yer verdi: Netanyahu hükümetinin Arap liderlerini Manama toplantı salonunda bir araya toplayarak ve aynı şekilde İsrailli yazarları da bir araya getirerek durumu lehine çevirmeye ve her şeyin yolunda olduğunu göstermeye ihtiyacı vardı.

Yazar şöyle devam etti: Manama oturumu İsrail’i İran’a karşı harekete geçirmek için Bin Selman’ın planıydı. Bin Selman bu yolla Trump ve Netanyahu’yu, hâli hazırda İsrail ve Filistin’in Kaşıkçı cinayetini aklamak kadar önemli olmadığını göstermrye teşvik etmek istiyordu.

kudusgunu.com

0
Would love your thoughts, please comment.x