Resmi bir ziyaret kapsamında İran’a gelen Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, İslam İnkılabı Rehberi İmam Hamenei ile görüştü.

Tesnim Haber Ajansı – İmam Ali Hamenei dün Bosna Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı Bakir İzzet Begoviç’i kabul ettiği görüşmede, bazı devletlerin savaş yanlısı ve terörizmi destekleyen politikalarla mücadele vermesi gerektiğine vurgu yaptı.

İslam İnkılabı Rehberi, Avrupa’ya da sıçrayan tekfirci ve terörizm dalgasına işaretle, bu olgunun görünüşte çıktığı yerin Arap bölgesi olduğunu, ancak aslında, ABD ve bazı Avrupalı devletlerin bu olguları türeten asıl failler olduğunu beyan etti.

İslam İnkılabı Rehberi, Batılı devletlerin terörizme karşı askeri koalisyonunu, gerçek olmadığını belirterek, bu koalisyonların bazen teröristler ile savaşa girmiş olabileceğine rağmen, ne Irak ve ne Suriye’de terörizmin kökünü gerçek anlamda kazımak peşinde olmadıklarını ve onların kötü politikaları ve şirretliklerinin insanlığın sorunlarını her geçen gün arttırdığını ifade etti.

İmam Hamenei, bu durumun çaresinin bu tür sorunları oluşturanları bilip, anlamaya; sorunların çözümü için iradenin olmasına bağlı olduğunu belirterek, bazı  zengin ve güçlü Avrupa ülkelerinde Müslüman gençlerin aşağılanmasının onların IŞİD gibi terörist ve sapkın gruplara yönelmesine zemin sağladığını ve bu aşağılanmış gençlerin Avrupa’ya döndüklerinde, patlama ve katliam yaptıklarını kaydetti.

İmam  Hamenei ayrıca, İran ve Bosna Hersek’in dostane ilişkilerinin geçmişi ve bu ülke halkına dayatılan zor savaş dönemine temasla, bir milletin büyümesi ve gelişmesi için bütün hayati erkanın tahakkuku için gereken şartın güvenlik ve huzur olduğunu belirtti.

Bosna Hersek Konseyi Başkanı da, Tahran ziyaretinden dolayı memnuniyetini dile getirerek, İranlı yetkililerle müzakerelerini başarılı olarak niteledi; iki ülkenin dostane ilişkilerinin iki tarafın çıkarı ve etkin ekonomik işbirliğine dönüşmesini temenni etti.

islamivahdet.com

0
Would love your thoughts, please comment.x