Dünya Ehlibeyt  Kurultayı’nın düzenlediği Altıncı Genel Kurul Zirvesinin açılışında bir konuşma yapan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İslam dininde iman ve inançla sınırlar çizildiğine dikkat çekti ve şöyle konuştu: Kan dökerek İslam coğrafyası oluşturulmaz veya genişletilmez. İslam’da inanç ve itikat sınırları vardır, coğrafi sınırlar değil. Bugün İslam düşmanları Şii hilalinin orta doğuyu kuşatmasından söz ederek ümmet arasında tefrikacılığı körüklüyor. Bizim Şii hilalimiz yoktur, İslam dolunayımız vardır.

Hasan Ruhani sözlerini şöyle sürdürdü: İslam devrimi, dinin dünya ve dünyadaki siyasal gelişmelerle hiçbir ilgisinin olmadığı, sırfen bireysel ibadetleri içerdiği düşüncesinin geçersizliğini ispat etmiştir. İslam devrimi, tüm dünyaya şu gerçeği duyurmuştur: İslam dini sosyal, kültürel ve siyasal alanda en büyük ve en güçlü yönetim sistemidir. Bu sistem aynı zamanda emek sömürücülüğüne ve emperyalizme karşı da savaşmaktadır.

İslam Barış ve Sevgi Dinidir

İslam dininin güç ve kudret dini olmakla birlikte barış ve sevgi dini olduğunu vurgulayan Dr. Ruhani şöyle konuştu: İslam’ın kılıcı vardır ama ancak zaruret anında ondan faydalanır. İslam dini mantık ve istidlalle sözünü dünyaya sunan bir sistemdir. İslam’la baş edemeyeceklerini çok iyi bilen İslam düşmanları biz Müslümanları gerçek İslam’dan uzaklaştırma projesini sahneye koymuştur. Bunda da belli ölçüde başarı sağlamıştır. Bizler Müslümanlar olarak düşmanlarımızın oluşturduğu bu terör şebekeleri vasıtasıyla dinimizin tahrif edilmesine asla müsamaha göstermemeliyiz. Dinimizin şiddet ve barbarlık dini olarak tanıtılmasının önüne geçmeliyiz.

0
Would love your thoughts, please comment.x