Amerikan Dışişleri Bakan Yardımcısı David Schenker, Irak, Lübnan ve İran’daki gösterileri desteklediklerini açıkladı.

El Menar televizyonunun haberine göre Amerikan Dışişleri Bakanının Yakındoğu meselelerinden sorumlu yardımcısı David Schenker, düzenlediği basın toplantısında doğrudan Lübnan, Irak ve İran’ın iç işlerine müdahale anlamı taşıyan açıklamalarda bulundu.

David Schenker, “Lübnan halkı, kendine karşı gösteri yapabildiği önceki hükümet gibi bir hükümeti kabul edecek mi göreceğiz. Onlar yeni bir hükümet istiyor bakalım neler olacağını göreceğiz” dedi.

Başbakanlıktan istifa eden Saad Hariri’nin yeniden başbakanlık yapmayacağına dair açıklamasını duyduğunu ve Hizbullah ve Emel ile ilgili olarak basında yer alan haberleri okuduğunu belirten David Schenker, “Amerika’nın tutumu şudur: Hiçbir grup şiddet eylemlerine başvurmamalıdır dedi.

Irak ve İran’daki gösterilere de değinen David Schenker, “Biz, Irak, Lübnan ve İran halkının gösteri hakkını destekliyoruz. Göstericilerin, gazetecilerin ve aktivistlerin hakları saygın kabul edilmelidir” diye konuştu.

Schenker, Irak’taki olaylarla ilgili bir soruya verdiği cevapta da Irak’ta yaşananları “korkunç” ve “acımasız” diye niteldi ve durumu izlediklerini, güvenlik aygıtlarına kısıtlama çağrısı yaptıklarını; ancak aşırı güç kullanıldığı durumlar olduğunu belirtti ve “Bazı vahşetten kimin sorumlu olduğunu belirlemek için bir soruşturma süreci sürdürüyoruz” dedi.

YDH

 

0
Would love your thoughts, please comment.x