CIA Başkanı, İran karşıtı yeni söylemlerde bulundu. İran’ın teröristlerin(!) en büyük destekçisi olduğunu belirten Mike Pompeo, İran’ın bölgedeki gücünün 6-7 sene öncesine göre çok daha fazla olduğunu söyledi.

Mike Pompeo Amerika’nın Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) yeni başkanı cumartesi günü Amerikalı yetkilere yaptığı açıklamada; İran’ın dünyadaki terörizmin en büyük destekçisi olduğunu ve Tahran ile Pyongyang’in Amerika’nın ulusal güvenliğini tehdit ettiğini söyledi.

Mike Pompeo, MSNBC kanalına yaptığı konuşmada İran hakkında açıklamalarda bulundu. İran’ın gücünün çok fazla olduğunu ve bununda 6-7 yıl öncesine göre çok daha arttığını dile getirdi. Ve şunları söyledi: Bu sahip oldukları güç ister Bağdat Devletine karşı olsun, ister Hizbullah’ın Lübnan’da gücünde ki artışındaki etkisi olsun, ister el-Husi ile olan işbirliğinde olsun, diğer yandan Iraklı Şiilerin Suriye sınırında savaşması olsun ve Suriye’de savaşan Şiiler olsun, İran Ortadoğu’nun her yerindedir.

Mike Pompeo konuşmasının devamında Kuzey Kore’nin Amerika’nın ulusal güvenliği için çok tehlikeli olduğunu sözlerine ekleyerek, Amerikan başkanının sürekli kendisinden Washington’un Kuzey Kore tehdidine nasıl karşılık vereceği hususunda talepte bulunduğunu ve bu sorunun başkanın düşünceleri arasında en başta olduğunu söyledi.

CIA başkanı, Kuzey Kore’nin her zamankinden daha çok Amerika’yı tek bir nükleer silah ile tehlike altına sokmaya yaklaştığını ifade etti.

Amerika gizli politik bilgilerinin ifşa edilmesindeki artış

CIA Başkanı Mike Pompeo, Amerikan gizli bilgilerinin ifşasının arttığını düşünmesi üzerine şunları söyledi: Bazı konularda Amerikan gizli bilgilerinin ifşasının arttığını düşünüyorum. Sanırım Edward Snowden adlı şahıs ve bazı kişiler Amerikan belgelerini para veya belirli bir hedef için sızdırmaktadır ve bu olgu gittikçe büyümektedir. Bu yüzden CIA başkanı, Amerika’nın gizli politik bilgilerinin ifşa edilmesindeki artışı durdurması gerektiğini vurguladı.

Mike Pompeo,  hali hazırda Amerikan gizli belgelerini sadece ülkelerin değil örneğin bütçe olarak iyi bir şekilde finanse edilen Wikileaks gibi istihbarat servislerinin de çalma peşinde olduğunu ve Amerika ve demokrasiyi zayıflatarak Amerikan belgelerini çalmak istediklerini belirtti.

Tesnim Haber Ajansı

0
Would love your thoughts, please comment.x