Hindistan’da bir süredir protestolara neden olan tartışmalı vatandaşlık yasası nedeniyle başkenti Delhi’de Hindu ve Müslüman gruplar çatıştı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ilk resmi Hindistan ziyaretine denk gelen çatışmalarda, Delhi’de şu ana kadar 13 kişi hayatını kaybetti.

Geçen yıl sonunda onaylanan Yeni Vatandaşlık Yasası, Pakistan, Bangladeş ve Afganistan’dan ülkeye gelen ve Müslüman olmayan yasa dışı mültecilere vatandaşlık hakkı tanıyor.

Son çatışmalar, Hindistan’ın başkentinde onlarca yıldır yaşanan en fazla ölümlü olay oldu.

Delhi’de yasaya karşı çıkan ve destekleyen gruplar arasında Pazar günü başlayan çatışmalar, Müslüman azınlığın yaşadığı kuzeydoğu Delhi’de yoğunlaştı.

ABD Başkanı Trump çatışmaların “Hindistan’ın iç işi” olduğunu söyleyerek yorum yapmadı ancak ülkedeki dini özgürlükler konusunu görüşmelerinde gündeme getirdiğini ve hükümetin cevabından “çok etkilendiğini” belirtti.

BBC’nin bölgedeki muhabirleri Hindu grupların sloganlar eşliğinde çevreye taş attığını bildiriyor. Çatışmalar Delhi merkezine yaklaşık 18 kilometre mesafedeki Müslüman ağırlıklı 3 bölgede yoğunlaşıyor.

Salı öğleden sonra Shahadra bölgesinde bir cami göstericiler tarafından tahrip edildi. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde bir kişinin minarenin tepesindeki hilali sökmeye çalıştığı görülüyor.

BBC muhabiri Yogita Limaye, bölgedeki bir lastik dükkanının da ateşe verildiğini aktardı.

Çatışmalardan iktidardaki Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata’nın (BJP) lideri Kapil Mishra da sorumlu tutuluyor. Mishra, yeni vatandaşlık yasasını protesto etmek için oturma eylemi yapan göstericileri hafta sonunda tehdit etmiş ve ABD Başkanı Trump’ın ülkeden ayrılmasından sonra göstericilerin zor kullanarak dağıtılacağını söylemişti.

Hastane yetkililerine göre şu ana kadar Delhi’de 13 kişi hayatını kaybetti. Ölenler arasında hem Müslüman hem de Hindular bulunuyor. Olaylarda bir polis memuru da hayatını kaybetti.

Hindistan’da nüfusun yaklaşık yüzde 14.2’sini oluşturan Müslümanların sayısı 180 milyona yakın.

 

shafaqna

0
Would love your thoughts, please comment.x