Dünya Müslüman Alimler Birliği, Siyonist rejimle ilişkilerin normalleşmesinin ve barışın haram olduğunu ifade eden bir fetva yayınladı.

 Dünya Müslüman Alimler Birliği Çarşamba günü, “Müslüman Alimlerden Bildirim” başlıklı bir konferans yaptıktan sonra, Siyonist rejimle ilişkilerin normalleşmesini ve bu rejimle barışın haram olduğunu ilan etti.

Müslüman alimlerin fetvasında, Mescid-i Aksa ve mukaddes Kudüs şehri dahil olmak üzere Filistin topraklarının çoğunun Siyonist rejim tarafından işgal edildiğini ve rejimin Filistin topraklarının kalıntılarını işgal etme kararından açıkça bahsettiğini ifade ederek, “Bazı Arap ülkeleri ile İsrail arasında yaşananlar gerçek bir barış ya da ateşkes değil, kutsal ve bereketli topraklardan vazgeçilmesi ve işgalci düşmanın meşruiyetinin ve suçlarının tanınmasıdır.” diye belirtildi.

Dünya Müslüman Alimler Birliği’nin 500 alim ve enstitü tarafından imzalanan fetvası, bu tür anlaşmaların imzalanmasının (ilişkilerin normalleşmesi) Siyonist rejimin tüm Filistin’i işgal etmesine ve başta Fars Körfezi ülkeleri ve diğer İslam ülkeleri olmak üzere Ortadoğu’ya hakim olmasının yolunu açtığını belirtiyor.

“Arabi 21” internet sitesine göre Dünya Müslüman Alimler Birliği, Siyonist rejimle ilişkilerin normalleşmesine dair barış anlaşmalarının haram olduğuna ve geçersizliğine vurgu yaparak, bu anlaşmaların büyük bir suç ve Yüce Allah’a ve Resulüne ihanet olduğu kadar Filistin halkının haklarına da ihanet olduğunu belirtti.

Fetvada, İslam toprakları, özellikle Mescid-i Aksa, Kudüs ve bu mübarek toprakların görmezden gelinmesinin İslam ilkelerine, akla ve fıtrata ve hatta işgal yasağını ve sömürgeciliğe ve işgalcilere karşı direnişin meşruiyetini vurgulayan Birleşmiş Milletler kanunlarına aykırı olduğunu ifade etmektedir.

IRNA