Eğitim İlke-Sen, Konya İl Temsilcileri Namık Kaya’nın kınama cezası verilerek sürgün edilmesiyle ilgili bir basın açıklaması yayımladı.

İşte o açıklama:

Eğitim İlke-Sen Konya İl Temsilcimiz Namık KAYA, görevli olduğu Selçuklu İsmail Kaya Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Karatay Celalettin Karatay Mesleki ve Teknik Lisesi’ne (Tarım Meslek Lisesi) kınama cezası verilerek sürgün edilmiştir.

İl Temsilcimiz Namık KAYA, İmam Hatip Lisesi’ndeki bir kısım meslek dersleri öğretmenleri ile okulun ilahiyatçı idari kadrosu tarafından bazı öğrenci ve öğrenci velileri de işin içine katılarak okuldan uzaklaştırılma kumpasına maruz bırakılmıştır. Hükmü önceden verilmiş göstermelik soruşturma ile hiçbir ilmî ve hukuki dayanağa istinad etmeden sürgün ve ceza gerçekleştirilmiştir.

Şikayet eden kamu görevlilerinin tamamının Eğitim Bir-Sen adlı sarı sendikanın üyesi olması ve tümünün ilahiyat kökenli olması oldukça manidardır. Türkiye’nin tüm kurumlarında görülen tek tipleştirici, öteleyici ve ötekileştirici uygulamanın bir örneği il temsilcimize de uygulanarak bu tek tipçi, mezhepçi, ilim ve akıl düşmanı zihniyetin özgürlük, adalet ve eşitlikten ne kadar nefret ettiği bir kez daha görülmüştür.

İl Temsilcimizin nöbet protestosu ve Ankara katliamını kınayıcı tavırları iktidar yandaşlığıyla öne çıkmış Eğitim Bir-Sen’li meslek dersleri öğretmenlerini rahatsız etmiş ve bir buçuk yıldır sürdürülen sinsi kumpas sonunda meyvesini vermiştir.

İmam Hatip Liseleri’nde ders veren bu kafaların üreteceği öğrencilere acımaktan kendimizi alamıyoruz. İl Temsilcimiz, tüm ilmî ve akademik dayanakları sıralayan ve Edebiyat müfredatını tüm yönleriyle ortaya koyan on beş sayfalık savunma yazmasına rağmen okul müdürü tarafından ciddi bir biçimde irdelenmediği gibi bir de tam bir firavun duruşu içinde “bir daha dikkat et” biçiminde bir uyarıyla karşı karşıya bırakılmıştır.

İktidarın şımarık muhafazakâr despotları hukuksuz eylemleri nedeniyle elbet bir gün Allah’a ve mağdur ettikleri insanlara hesap vereceklerdir.

Biz de Eğitim İlke-Sen olarak bu despotluğun hesabını soracak, hakikat mücadelesine devam edeceğiz.

0
Would love your thoughts, please comment.x