İslami Direniş Hareketi (Hamas), Filistin halkının iradesinin ve fedakarlıklarının Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas tarafından Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yapılacak konuşmada temsil edilemeyecek kadar büyük olduğunu söyledi.

Hamas sözcülerinden Abdullatif El-Kanua, bugün (25 Eylül Salı) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, halkın direnişine darbe vuran, direniş gruplarının ve halkın desteğini alamayan kişinin halkı temsil edemeyeceğini ifade etti.

El-Kanua, bölücü Ulusal Konsey’in Abbas’ın konuşmasıyla eşzamanlı olarak toplanmasının ona meşruiyet kazandıramayacağını belirterek, Ulusal Konsey’in kendisinin gayri meşru ve bölücülük araçlarından biri olduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 73’üncü dönem çalışmalarına başlarken, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın önümüzdeki Perşembe günü New York’ta BM Genel Kurulu’nda konuşma yapması bekleniyor.

Hamas liderlerinden Sami Ebu Zuhri de dün yaptığı açıklamada, Ulusal Konsey’in Abbas’ın BM Genel Kurulu’nda yapacağı konuşmayla eşzamanlı olarak toplanmasının çaresizce göstermelik meşruiyet arama çabası olduğunu ifade etti.

Ebu Zuhri, Filistinli grupların en büyüklerinin boykotu nedeniyle toplantının hiçbir değeri olmadığını söyledi.

Filistin Ulusal Konseyi’nin de Perşembe günü Ürdün’ün başkenti Amman’da Ürdün’de ikamet eden üyelerinin katılımıyla bir toplantı yapması bekleniyor.

Filistin Enformasyon Merkezi

0
Would love your thoughts, please comment.x