İran Devrim Muhafızları Ordusu Başkomutan Vekili; İran’ın çeşitli alanlarda küresel emperyalizmi hezimete uğratma gücüne sahip olduğunu gösterdiğini belirtti.

9 Dey (30 Aralık) hamaseti dolayısıyla başkent Tahran’da düzenlenen bir etkinlikte konuşan Devrim Muhafızları Ordusu Başkomutan Vekili General Hüseyin Selami; ” İslam İnkılabının 11 Şubat 1979’da zafere ulaşması Amerika’ya telafi edilemez bir darbe indirdi ve şahın devrilmesiyle emperyalizm sarsıldı. Bu ise Amerika’nın ilk yenilgisiydi ve İran halkı adına tarihe geçti.” ifadesini kullandı.

General Selami açıklamasının devamında: Tahran’da Amerika’nın casusluk yuvasının ele geçirilmesi de Amerika’nın İran İslam cumhuriyetindeki varlığını sonlandırdı ve bu inkılap birinci inkılaptan daha büyük bir inkılap olarak adlandırıldı.

İran’ın dayatılan savaşta istikbar karşısında zafer kazanmasının İran’ın bir başka güç gösterisi olduğunu kaydeden General Selami, İran İslam cumhuriyeti halkının (hş. 9 Dey 1388’de) ülke tarihinde bir hamasete imza attığını sözlerine ekledi.

Tuğgeneral Selami sözlerini şöyle sürdürdü: İran’ın bölgesel hegemonyası tüm dünyayı sarmış durumda. İstikbara karşı mücadele yönünde yapılan bu girişim ise İslam dünyasının büyük bir kısmını kurtarmayı başarmıştır. Günümüzde artık bize karşı askeri saldırı seçeneği söz konusu değil zira İran olarak karadan, havadan ve denizden yapılacak her çeşit işgal girişimini engelleyebileceğimizi ispatladık.

Devrim Muhafızları Komutan Vekili ilaveten ABD’nin İran’a karşı zorla dayattığı yaptırımlara işaret ederek, “İran milleti bu mücadelede de zafere ulaşacak; İranlılar müzakerenin teslim olma anlamına geldiğini iyi biliyor ve bu yüzden de bu tür girişimleri göz ardı etmektedir. Allah’ın verdiği vaatlere inancı olan milletimiz düşmanın tüm planlarını yerle bir edecek.” diye konuştu.

Bugün 9 Dey yürüyüşleri İslami İran’ın genelinde basiretli ve devrimci halkın geniş katılımıyla düzenlendi.

Tesnim Haber Ajansı

0
Would love your thoughts, please comment.x