Siyonist bir analist İsrail’in, Filistinlilerin Toprak Günüyle aynı zamana denk gelen Geri Dönüş Yürüyüşlerinin birinci yıl dönümü coşkusu karşısındaki endişesinden bahsetti ve Gazze sınırlarındaki kritik durumunun esas faktörünün bölgenin ekonomik durumundan kaynaklandığını ileri sürdü. 

Qodsna’nın haberine göre Siyonist analist Avi Yesharof şunları söyledi: “Filistinli gençler yaklaşan milyonluk geri dönüş yürüyüşünün birinci yıl dönümüne katılmaya hazırlanıyorlar. Bu durum, gelecekte askeri gerginlikte yeni bir dönemle karşı karşıya kalınacağının habercisidir. Zira bugünlerde Gazze’nin doğu sınırlarında şahit olduğumuz yeni gelişmeler 30 Mart’ta tarafları nasıl bir geleceğin beklediğini gösteriyor.”

İsrailli analist Walla haber sitesinde şunları yazdı:”Mevcut olaylar, Knesset seçimleri arifesinde Gazze sınırlarındaki durumun kritikleşmesine sebep oluyor. Doğrudur, İsrail devleti asla hesap etmeden bir adım dahi atmaz ama HAMAS karşısında fazla seçenekleri yok.

Eğer bir İsrailli Gazze sınırlarındaki gerginliğin artış sebebini bölgede gece cereyan eden olaylar yüzünden gece korkusu olarak adlandırılan ya da uçurulan ateş balonlarını veya konulan bombaları sorarsa, tüm bu sıkıntıların ana faktörünün ekonomik sorunlar olduğunu söylemek gerekir. Artık Filistinliler için Gazze şeridinde bu eylemlerden başka bir yol kalmadı. 

Gazze’de işsizlik oranı bugünlerde %52’ye ulaştı. Bu da şu anlama geliyor; bölgedeki her 2 yetişkinden birisi işsiz. Zira bu oran donanımlı kişiler ve üniversite mezunları arasında %70’e varmış durumda. Bu ilginç rakamların şunun dışında hiçbir açıklaması yok: ‘Gazze ekonomisi hiçbir kurtuluşun olmadığı bir bataklığın ortasında’.

Gazze şeridine günde birkaç saat elektrik veriliyor. Ancak görünen o ki Gazze sakinlerinin geleceği çok karanlık. Filistinliler bu ayın sonunda Toprak Günü yıl dönümünü 30 Mart’ta kutlayacaklar. O gün Gazze’nin doğu, kuzey ve güney sınırlarında devam etmekte olan Geri Dönüş Yürüyüşünün birinci yıl dönümü ile aynı güne denk geliyor.

Görünüşe göre Hamas’ın İsrail ile askeri gerginliği artıracak ciddi bir arzusu yok ve sadece Cuma günleri haftalık geri dönüş yürüyüşleri ve İsrail’i zorlamak adına gece eylemleri ile yetiniyor. Ayrıca HAMAS, Katar’ın yardımlarıyla ödenen maaşların durdurulması ve son cinayetlere (Geri Dönüş Yürüşlerinde 3 Filistinli çocuğun İsrail askerleri tarafından şehit edilmesine) cevap verilmemesi sebebiyle Gazze içinde eleştiri ve baskılarla karşı karşıya. 

HAMAS İsrail’e doğrudan askeri karşılık vermek yerine eylemlere katılan gençlerin İsrail ordusuyla girilen günlük çatışmaların seviyesini artırmakla yetindi ve askeri bir çatışmaya girme niyeti yok. 

Gazze’de gerginliği artıran şey, eylemlere katılan gençlerin kendileri için bir gelecek ve arzularının olmayışıdır. Bununla birlikte görüyoruz ki onların çoğu gece gündüz Hamas’ın tahrik ve teşvikleriyle sınır duvarının yakınındalar. Çünkü HAMAS şimdi Gazze’de eşi görülmemiş bir ekonomik krizle karşı karşıya.

kudusgunu

0
Would love your thoughts, please comment.x