Irak Gönüllü Halk Güçleri Resmi Sözcüsü; Musul sakinlerinin şehri kurtarmak için mücadeleye başladıklarını ve Irak kuvvetlerinin şehre yaklaşmasıyla birlikte gençler ve teröristler arasındaki çatışmaların artacağını vurguladı.

Tesnim Haber Ajansı – Haşd El-Şabi Kuvvetleri Resmi Sözcüsü Ebu Cafer El-Esedi Tesnim Haberle yaptığı röportajda Musul’u kurtarma operasyonlarında IŞİD teröristlerinin ağır kayıplar verdiğini belirterek şunları söyledi: “Irak kuvvetleri bugün doğu, kuzeydoğu ve güneydoğu eksenlerinde iyi ilerlemeler kaydetmiş ve düşmanın savunma hattının çöküşüne neden olmuştur. Şimdiye kadar güney ve doğu ekseninde 40’dan fazla köy kurtarılmıştır.”

Irak kuvvetlerinin Başika’nın merkezinde ilerleyişi

El-Esedi konuşmasının devamında şunları söyledi: “Irak kuvvetleri Bartala ve Hamdaniye bölgelerini tam anlamıyla kurtarmayı başarmıştır ve bu kuvvetler dün Hamdaniye’nin kurtarılmasından sonra Irak bayrağını belediye binasına asmıştır. Bugün de Irak Ordusu IŞİD’in Başika’daki son savunma hattını kırmayı ve şehrin merkezine doğru ilerlemeyi başarmıştır.”

Ebu Cafer El-Esedi Irak kuvvetlerinin Musul’a doğru ilerleyişinin son durumuna değinerek şu ifadelerde bulundu: “Güney ekseninde konuşlanmış olan Irak kuvvetleri, Musul şehrine doğru 25 kilometre ilerlemiştir ve şimdi Musul’un 30 kilometre güneyinde bulunmaktadırlar. Doğu bölgesinden de emniyet güçleri ve ordu Musul’un 15 kilometre merkezine ulaşmıştır. Eğer operasyonlar bu şekilde devam ederse, Musul şehrinin merkezine ulaşmak ve bu şehri kurtarmak fazla zaman almayacaktır.”

Haşd El-Şabi önümüzdeki günlerde batı ekseninde operasyonlara başlayacaktır

Haşd El-Şabi Kuvvetleri Resmi Sözcüsü, bu kuvvetlerin operasyon merkezi hakkında şunları söyledi: “Haşd El-Şabi kuvvetleri operasyonların en önemli merkezi olan batı ekseninde konuşlanmıştır. Bu eksen güneyde Kayyare’den kuzeyde Telafir’e ve Musul ve Suriye sınırlarına kadar uzanmaktadır. Batı ekseninin en tehlikeli eksenlerden biri olduğu söylenebilir ve yaklaşık 12 kilometrekare genişliğindedir.

Musul’u kurtarma operasyonlarının batı ekseni Musul ve Rakka arasındaki teröristlere yardım kanalını kesmektedir ve operasyonların en önemli eksenidir. Haşd El-Şabi kuvvetlerinin operasyonları birkaç gün içerisinde başlayacak, Musul şehri tamamen kuşatma altına alınacak ve teröristlere yardım sağlanan bütün yollar kesilecektir.

Haşd El-Şabi aynı zamanda operasyonların devamında Telafir’i kurtaracak ve Musul’a doğru ilerlemekte olan Irak Kuvvetlerini, özellikle de güney ekseninde konuşlanan kuvvetleri destekleyecektir. Haşd El-Şabi yerel kuvvetler kanalıyla ve Hristiyan, Türkmen, Yezidi ve Haşd El-Eşairi Sünni grupları vasıtasıyla Musul’un merkezine doğru ilerleyecektir.”

Amerika kuvvetlerinin Musul’u kurtarma operasyonlarına sınırlı katılımı

Haşd El-Şabi Resmi Sözcüsü Ebu Cafer El-Esedi, Amerika’nın Musul’u kurtarma operasyonlarına sadece doğu ekseninde sınırlı bir şekilde katıldığını belirterek şunları söyledi: “Amerika liderliğindeki koalisyon doğu ekseninden destek sağlamaktadır ve onların operasyonlara destek verdiği alan, güney eksenlerinde Federal Polisin ve batıda da Haşd El-Şabi’nin bulunduğu bölgeleri kapsamamaktadır. Amerika liderliğindeki koalisyonun bulunduğu alan sadece bahsedilen küçük ve sınırlı alandır ama Irak hava kuvvetleri bizim kuvvetlerimize çok iyi bir şekilde hava desteği sağlamaktadır.

Musul’u kurtarma operasyonları şimdiye kadar çok iyi bir şekilde ilerlemiştir ve bizim kuvvetlerimiz doğu ve güney ekseninde ilerleme kaydetmiştir ama en önemli konu Irak kuvvetlerinin Musul’un merkezine ilerlemesidir.”

IŞİD teröristlerinin ağır kayıpları

Ebu Cafer El-Esedi açıklamalarına şöyle devam etti: “IŞİD teröristleri operasyonların başlamasından şimdiye kadar ağır kayıplar vermiştir. IŞİD teröristlerinden ölenlerin sayısının 600 ve imha edilen bomba yüklü araç sayısının onlarca olduğu söylenebilir. Şimdiye kadar 50’den fazla bomba yüklü araç doğu ve güney ekseninde Irak kuvvetleri tarafından imha edilmiştir. Birçok bölgede yerli halk emniyet kuvvetleri bölgeye ulaşmadan önce onları karşılamaya gitmiştir.”

Musul halkının şehri kurtarma mücadelesi

Haşd El-Şabi Kuvvetleri Resmi Sözcüsü aynı zamanda şu ifadelerde bulundu: “Musul yerel kaynaklarından bize aktarılan bilgilere göre, bu şehrin sakinleri şehirlerini kurtarmak için mücadeleye başlamışlar. Tabi IŞİD’in halka karşı işlediği sınırsız cinayetler nedeniyle halk çok geniş çaplı bir hareketlenme göstermiyor ama bazı gençler gizli birlikler oluşturdular ve çeşitli zaman aralıklarında IŞİD teröristlerine saldırı düzenliyorlar. Irak kuvvetleri Musul’a yaklaştıkça bahsedilen genç birlikler ve IŞİD teröristleri arasındaki çatışmalar daha da büyüyebilir. Musul şehrindeki gizli birlikler Irak kuvvetleriyle koordine halindedir ve Irak Kuvvetleri gerekli olduğu durumlarda onlara uyarıda bulunmaktadır.”

Haşd El-Şabi Resmi Sözcüsü son olarak operasyonların bitiş zamanına değindi ve bu konuda şu açıklamalarda bulundu: “Operasyonların bitiş tarihi için kesin bir zaman verilemez. Çünkü eğer teröristler şehrin merkezinde direniş gösterirlerse ya da halkı insan kalkanı olarak kullanırlarsa, dikkatli ve daha yavaş ilerlemek zorunda kalabiliriz. Çünkü şehir halkını korumak en önemli hedefimizdir. Musul’un içerisindeki gençler teröristlere saldırabilirlerse ya da Musul şehri içerisinde teröristlerin toplandığı alanları dağıtabilirlerse, kesinlikle bu operasyonlar çok kısa bir sürede sona erecektir.”

0
Would love your thoughts, please comment.x