Nusra liderliğindeki Heyet-i Tahrir Şam’ın kimyasal başlık taşıyan füze yapmak için Fransız uzmanlarla yaptığı işbirliği açıklandı.

YDH- Suptnik Arapça servisinin haberine göre “Beyaz Baretliler” adlı örgütün militanları, bu sabah terör örgütü Nusra Cephesi’ne ait bir depodan zehirli kimyasal maddeler çıkardı.

Zehirli kimyasal maddelerin yer aldığı deponun Maarrat Numan’ın batısındaki Kefer Nubbul beldesinde bulunduğu ve “Beyaz Baretlilerin” bu depodaki kimyasal maddeleri, İdlib kentindeki bir başka depoya naklettiği bildirildi.

İdlib merkez cezaevi yakınlarında yer altında bulunan bu deponun Nusra Cephesi kontrolünde olduğu bildirildi.

Suptnik’e açıklamada bulunan kaynaklar, söz konusu kimyasal maddelerin yer altında bulunan depoda Fransız uzmanlara teslim edildiğini söyledi.

Sputnik’in haberini dayandırdığı kaynaklara göre Fransız uzmanlar fırlatma rampaları sınırdan Suriye’ye sokulan ve menzil uzunlukları bilinmeyen füzelerde değişiklikler yapmak için yakın dönemde İdlib’e geldi.

Kaynakların iddiasına göre Fransız uzmanlar, bu füzelerin başlıklarına zehirli kimyasal maddeler yerleştirmeyi planlıyorlar.

Rusya ile Türkiye arasında İdlib konusunda yapılan Soçi anlaşmasından bu yana Heyet-i Tahrir Şam ile Beyaz Baretliler adlı örgütlerin anlaşma kapsamında silahtan arındırılması öngörülen bölgeye kimyasal maddeler naklettiğinin belirtildiği haberde Rusya Dışişleri Bakanlığının ekim ayında İdlib’deki terörist grupların kışkırtma amaçlı kimyasal silah saldırıları yapma hazırlığı içinde olduğuna dair açıklaması nakledildi.

 

0
Would love your thoughts, please comment.x