Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, TV’teki programda gündeme ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

 

Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, TV5’te Bilali Yıldırım’ın ‘Buyurun Başlıyoruz’ programından Türkiye gündemine dair dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

Suriye’de 5 Türk askerinin şehit olması üzerinden Türkiye gündemine savaşın ilk kez geldiğini ifade eden Kurdaş, “Uzun zamandan sonra ilk kez ‘savaş’ Türkiye’nin gündemine yerleşiyor. ‘Savaş’ın Türkiye’nin gündemine yerleşmesi demek aslında bu bölgede yeni bir savaş alanının oluşması anlamına geliyor” dedi.

Yaşanan gelişmeler üzerinden AKP iktidarının bölgedeki gelişmelere karşı bir planının olmadığını belirten Kurdaş, “Türkiye’nin bir Suriye, Filistin ya da ekonomi planı yok. Eğer sizin güçlü bir planınız yoksa bir bakıyorsunuz dalgalar sizi Rusya’nın yanına itiyor, bir bakıyorsunuz ABD’nin yanına…” diye konuştu.

Ayrıca Türkiye’nin ABD’nin başını çektiği Siyonist İsrail ittifakına doğru sürüklendiğini vurgulayan Kurdaş, “Süreç, Türkiye’nin İsrail ile ittifakına doğru gidiyor. ABD-İsrail ittifakında Türkiye Doğu Akdeniz’de buluşacak gibi geliyor” diye ifade etti.

 

“DEVLETİN KARARGAHI AKP’NİN BİNASI OLAMAZ”

Suriye’de Türk askerinin şehit olması sonrasında yapılan açıklamaların yöntemine dair eleştirilerini sürdüren Kurdaş, “Savunma bakanının ya da genelkurmayın yapacağı açıklamayı bugün AK Parti sözcüsü yapıyor. Devletin karargâhı bir siyasî partinin genel merkezi değildir” ifadelerini kullandı.

“ERGENEKON OPERASYONLARI ABD ALEHTARLIĞINI BİTİRMEK İÇİNDİ”

Değerlendirmelerini Ergenekon operasyonlarına ilişkin Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hoca’nın geçmişteki açıklamaları üzerinden sürdüren Kurdaş, “Yurt dışında Erbakan Hocamızın onuruna verilen bir yemekte hocamızın yanına geldim. Türkiye’de bir Ergenekon operasyonu daha yapıldı, 29 kişi gözaltına alındı, dedim. Hocamız, ‘Mustafa anlaşıldı, bunlar Türkiye’de ABD’nin aleyhine konuşacak kimseyi bırakmayacaklar dedi” açıklamasında bulundu.

“KUDÜS SAĞCI SOLCU MESELESİ DEĞİLDİR”

Saadet Partisi öncülüğünde Yenikapı’da yapılan ‘Büyük Kudüs Mitingi’nde toplumun her kesiminden insanların olmasının büyük bir kazanım olduğunu aktaran Kurdaş, “Kudüs ile ilgili süreç, bu mitingle birlikte belli ki toplumun kademelerinin tamamına yayıldı. Bunu bir kazanım olarak görüyorum. Sağcı ve solcu meselesi değildir artık” şeklindeki ifadeleri kullandı.

 

Kudüs mitinginde ortaya çıkan toplumsal uzlaşıya rağmen başta TRT gibi kanal olmak üzere AKP’ye yakın medyanın Yenikapı’daki Kudüs mitingini görmezden gelmesini de eleştiren Kurdaş, “Bu mitingi Türkiye bütünüyle duyabildi mi? Bizim medyamız ne yaptı o gün? Hangi TV’ler canlı verdi? TRT neredeydi? Niye canlı vermedi? Diğer medya kuruluşları niye canlı vermedi? Bizim medyamız niçin teğet geçti?” eleştirisinde bulundu.

Diğer taraftan AKP’nin Kudüs meselesini imaj kaygısı olarak gördüğünü de belirten Kurdaş, “İktidarların imaj davası varsa; Filistin’e gerçek bir kurtarıcı olamaz ve çözüm projeleri geliştiremez. Özellikle son iktidar için Filistin, bir istismar konusu ve imaj meselesi haline gelmiş. İmajlarını bozacak bir proje geliştirememişlerdir” değerlendirmesinde bulundu.

milligazete

 

0
Would love your thoughts, please comment.x