İmam Humeyni Kültür Merkezi’nde Kum halkıyla buluşan İslam İnkılabı Rehberi İmam Seyyid Ali Hamanei, Şehit Kasım Süleymani’nin büyük, cesur iyi bir aziz dost olduğunu söyledi.

“Şehit Süleymani hem cesurdu hem tedbirliydi. Sadece cesur değildi. Bazıları cesurdur ama yeterli tedbir ve akıl sahibi değildir. Bazıları tedbir sahibidir, ama hareket ve amel ehli değiller, bir işi yapma ciğerleri yoktur” diyen Ayetullah Hamanei, Kasım Süleymani’nin hem cesur hem tedbir sahibi olduğunu, savaş zamanında tehlikenin kalbine gitmekten korkmadığını söyledi.

Bu cesaret ve tedbire Şehit Süleymani’nin sadece savaş meydanında değil, siyasi arenada da  sahip olduğunu belirten Ayetullah Hamanei sözlerine şöyle devam etti:

“Bu cesaret ve tedbirin yanında ihlaslı idi. Bunları Allah için yapıyordu. Tüm askeri alanlarda tam bir hakim savaşçı olmasına rağmen, Şer-i ve İslami konulara mutlaka riayet ederdi. Bazen insan savaş meydanında, İlahi sınırlara riayet etmeyi unutabilir. Silah kullanılmaması gereken yerde asla silah kullanmazdı. Askeri alanda genelde hiç kimsenin riayet etmediği şeri konulara dikkat ederdi.”

Şehit Kasım Süleymani’nin hiç korkmadan tehlikenin kalbine gittiği halde, arkadaşlarının canını kurumada çok dikkatli olduğunu söyleyen İslam İnkılabı Rehberi, Süleymani’nin ülkedeki hiçbir siyasi taraftan olmadığını belirtti.

Kasım Süleymani’nin emperyalistlerin para, medya ve diplomasi gücü karşısında dikildiğini belirten Ayetullah Hamanei  “Amerikalılar Filistin’i unutturmak istiyorlardı. Onların mücadele azmini kurmak istiyorlardı. Bu yiğit onların elini doldurdu, güçlendirdi. Gazze adında küçük bir yerin onların karşısında durmasını sağladı. 48 saatten sonra (Siyonistler) ateşkes talep ettiler. Bu Hacı Kasım’ın işiydi” diye konuştu

Amerikalıların (Şah dönemindeki) tağut İran rejimi veya günümüzdeki Suudiler gibi büyük petrol rezervi olan bir yeri ellerinde olmasını istediklerini, inek gibi sağmak istediklerini fakat Iraklı mümin gençlerin ve Irak’taki Merceiyyet makamının buna izin vermediğini ve tüm bu cephelerde Hacı Kasım’ın onlara yardım ettiğini söyleyen Ayetullah Hamanei “Amerika Lübnan’da da direniş cephesini yok etmek istedi. Ama elhamdülillah Hizbullah orada da her gün güçlendi. Bugün Lübnan’ın eli gözü Hizbullah’tır. Şehidimizin burada da rolü çok büyüktür. Cesaret ve tedbir budur” diye konuştu.

Kasım Süleymani’nin şehadetinde de birçok bereket olduğunu  belirten Ayetulah Hamanei “Onun halkımız ve bölge için yaptıkları karşısında saygıyla eğiliyorum. Cenaze töreninde kıyamet oldu. Onun maneviyatı şehadetini daha fazla ileri çıkardı. İran’da veya Irak’da, Kazımeyn, Bağdat, Necef, Kerbela’daki cenaze törenini gördünüz” dedi.

“Dün onlara bir tokat vuruldu. Ama bu yeterli değil. Amerika’nın bu bölgedeki varlığı sonlanmalıdır. Onlar bu bölgeye savaş fitneden ve yıkımdan başka bir şey getirmediler. Nereye adımlarını koydular ise aynı şeyi yaptılar” diyen İslam İnkılabı Rehberi düşmanı çok iyi tanınması, projesinin bilinmesi ve bunların karşısında durma yöntemlerinin çok iyi bilinmesi gerektiğini söyledi.

tr.shafaqna.com

0
Would love your thoughts, please comment.x