İmam Hamaney, İran Uzmanlar Meclisi’nin Rezevi Horasan eyaleti temsilcisi Ayetullah Muhammed Taki Misbah Yezdi’nin vefatı üzerine taziye mesajı yayınladı.

İslam Devrimi Lideri’nin taziye mesajında şu ifadelere yer verildi:

“Ayetullah Misbah Yezdi’nin vefat haberini derin bir üzüntü ile öğrendiğim. Bu olay İlmiye Havzaları, İslami eğitim ve maarif için büyük bir kayıptır.

Merhum, adaleti açık bir şekilde dile getiren, azimle sırat-ı müstakimde yürüyen olağanüstü bir düşünür ve yöneticiydi.

Ayetullah Misbah Yezdi’nin dini düşünce ile ilgili yol gösterici kitaplar yazması, seçkin öğrenciler yetiştirmesi ve varlığına ihtiyaç duyulduğu zaman bir devrimci olarak tüm alanlarda çalışması gerçekten sunduğu hizmetlerinin benzersiz olduğunu gösterir.”

Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, Yüce Allah’tan Ayetullah Misbah Yezdi için rahmet ve mağfiret diledi.

 

Ayrıca İmam Hamaney bugün, Ayetullah Mesbah Yezdi’nin cenaze namazını kıldırdı.

 

Ayetullah Muhammed Taki Misbah Yezdi Kimdir?

Ayetullah Muhammed Taki Misbah Yezdi, 4 Şubat 1935 yılında, Yezd şehrinde, takvalı ve dini bir ailede dünyaya geldi.

İlköğretimini tamamladıktan sonra Yezd ilim havzasında dini ilim öğrenmeye başladı. Hacı Muhammed Ali Nahvî, Şeyh Abdul Hüseyin, Ağa Seyyit Ali Rıza Müderrisî ve Hacı Mirza Muhammed Envarî’den ders aldı.

Ayetullah Misbah Yezdi, havza ilimlerinin yanı sıra, hakikat ve bilim arayışında olup, Ayetullah Burucerdi tarafından Almanya’ya gönderilen “Muhakkik Rüştü” adlı bilgili bir din âliminden fizik, kimya, fizyoloji ve Fransızca dili gibi bazı modern ilimleri de öğrendi.

Ayetullah Misbah Yezdi; Uzmanlar meclisi üyesi ve İmam Humeyni Eğitim ve Araştırma Enstitüsü Başkanı görevlerini yürütmekteydi.