İmam Seyyid Ali Hamaney’in 1989 yılında yaptığı Doğu Türkistan ziyaretinin önemli ayrıntılarını paylaşıyoruz…

Birazdan okuyacağınız yazı Timetürk yazarı olan Aslan Balcı tarafından yazılmıştır. ”Kenan Evren ve Ali Hamaney” isimli yazıyı sunuyoruz:[1]

Kenan Evren ve Ali Hamaney

Şimdiki İran’nın dini lideri olan Ali Hamaney 1989 yılında Çin’e bir ziyaret gerçekleştiriyor. O zaman henüz Rehber değil. İmam Humeyni ise hasta yatağında yatıyor. Resmi görüşmelerden 2 gün önce Başkent Pekin’e iniyor. Cuma namazı için Kaşkar’a gidip orada namazını kılıp daha sonra resmi temaslarda bulunmak istediğini söylüyor. Çinliler itiraz ediyor. Kaşkar’ın emniyetsiz bir yer olduğunu, oralarda eşkıyaların olduğunu ileri sürerek gitmesini engellemek istiyorlar.

Ali Hamaney Ya oraya giderim, namazı kılar görüşmelere başlarız ya da uçağımı hazırlayın geri dönüyorum diye resti çekince, Çinliler istemeyerek de olsa kabul ediyorlar ve tarihte ilk kez bir devlet adamı Kaşkar’a gidip oradaki Müslümanlarla birlikte Cuma namazı kıldı. O Cuma namazına yüzlerce KM uzaklıktan katılanlar oldu. Köylerden, kasabalardan insanlar akın akın Kaşkar’a geldi. Sokaklar tam bir bayram havasında ve herkes mutluluktan ağlıyor. İlk defa onları hatırlayan birileri çıktı. Bu olaya tanıklık eden Xinjiang Halk Gazetesinden bir gazeteci dostumdan da dinlemiştim.Bu arkadaş Çin Komünisti olmasına rağmen ağlayarak bu anısını anlatmıştı. Beni de çok etkilemişti.

İmam Humeyni hasta yatağında bu olayı televizyonda izlerken ” İşte imam olacak adam ” diye kendinden sonra gelecek kişiyi adeta işaret etmişti. Nitekim İmam seçimi yapıldığı zaman bu ziyaret ve İmam Humeyni’nin o sözü tesirli olmuştur. Bekli de oradaki bir mazlumun duası kabul edilmiş, Allah Teala da ona “Rehberlik” yolunu açmıştır.

Daha sonra bizim 12 Eylül kahramanı(!) Kenan Evren de Çin’e gitti. Ondan Camiye gidip namaz kılmasını kimse beklemez ama hiç olmazsa o bölgeye bir ziyaret yapar beklentisi içinde olanlar yanıldı. Hadi ziyaret etmeyi bırakın bari Uygur heyetini kabul etseydi. Onu da yapmadı.

Çinliler çok kurnaz ve zeki insanlardır. Belki Evren, bölge için bir soru sorar da, oralarda neler oluyor denilecek olursa Çinlilerin yıllardır hazırlamış oldukları ama uygulamadıkları bölge için projeleri vardır. Hemen o projeleri çıkaracaklar . Bölgeye neler yapacaklarını anlatacak ekip kenarda ellerinde projelerle bekletiliyordu. Nitekim Kenan Evren’in hiç de böyle bir derdi olmadı.

Türk delegasyonu geri döndüğünde Çinliler, Uygurlu yetkililere şöyle demiş: ”Siz boşuna hevesleniyorsunuz. Sizi hatırlayan ve tanıyan kimse yok. O kadar önem verdiğiniz Türk yetkililer sizinle görüşmeyi dahi kabul etmedi. Siz Xinjiang’lisiniz, bunu böyle bilin!”

Çinliler bir kulp bulup Müslümanları katlederken “terörist “ olduğu için öldürüldü deniliyor. Masum Müslümanları katlediyor sonra da ona bir suç isnad ediyorlar. Bazen de katlettikleri kişilerin yanına bir silah bırakıyorlar “ Bakın işte bu terörist, elinde de silahı vardı” diyerek kendilerini haklı çıkarıyorlar.

[1]-http://www.timeturk.com/tr/makale/aslan-balci/ozgurlugunu-bekleyen-dogu-turkistan.html

islamivahdet.com

0
Would love your thoughts, please comment.x