Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında ağır can kaybı veren İran ordusundan açıklama geldi. İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Hüseyin Selami,  koronavirüsten (Kovid-19) enfekte olmuş noktayı 5 saniye içinde tespit eden bir cihaz ürettiklerini açıkladı.

“VİRÜSÜ 5 SANİYEDE TESPİT EDİYORUZ”

Selami, cihazın 10 metre uzaklıkta bulunan alan veya kişiyi manyetik dalgalarla tarayıp her türlü virüsle enfekte olup olmadığını beş saniye içerisinde tespit eden cihaz ürettiklerini söyledi. Devrim Muhafızları tarafından üretilen cihazın çeşitli hastanelerde yüzde 80 başarıyla test edildiğini ifade eden İranlı komutan, “Cihaz, kişiden kan almadan uzaktan test yapıyor, ayrıca üzerindeki antenle enfekte olmuş alanları da tespit ediyor” dedi.

IRNA, Bu teknolojinin Çarşamba günü Tahran’da, Silahlı Kuvvetlerin diğer saflarıyla birlikte viral salgına karşı ülke çapında savaşa katılan seçkin IRGC gücünün baş komutanı olan Büyük General Hossein Salami’nin huzurunda açıkladığını bildirdi.

Teknoloji enfekte olmuş yüzeyleri tespit edebilir ve beş saniye içinde patojeni taşıyan bireyleri teşhis edebilir. Ülkenin Basij gönüllü gücüne hizmet eden bilim adamları tarafından geliştirilmiştir.

IRGC komutanı bu gelişmeyi “yeni ve tekil bilimsel ilerleme” olarak nitelendirdi.

Cihaz, Salami açıkladı, çevresini taranan manyetik bir alan oluşturuyor ve bunları tespit ettikten sonra enfekte olmuş hedeflerin yönünü gösteren bir antenle donatılmış.

haber7

0
Would love your thoughts, please comment.x