İran halkı bugün yurt genelinde yeni bir demokrasi destanına imza attı.

İranlı seçmenler, 11. Dönem İslami şura meclisi Milletvekilliği ve Uzmanlar Meclisi ara dönem seçimleri için bugün sandık başına gitti.

Ülkede 290 sandalyenin bulunduğu meclisteki milletvekillerini seçmek için seçmenler 208 seçim bölgesinde kurulan 55 bin sandıkta oy kullandı.

İran’da 57 milyon 918 bin seçmen oy kullanma şartlarına sahipken, 2 milyon 931 bin 716 kişi ise ilk defa oy kullanma şartlarına haizdi.

Seçimlere katılmak için başvuruda bulunan 16 bin 33 kişiden 7 bin 148’inin adaylığı onaylanmıştır. Buna göre, 290 sandalyelik meclisteki her bir sandalye için 24 aday yarıştı.

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei,  11. Dönem İslami Şura Meclisi Milletvekilliği ve Uzmanlar Meclisi ara dönem seçimleri kapsamında oyunu Tahran’daki İmam Humeyni (ra) Hüseyniyesi’nde kullandı.

Burada basın mensuplarına konuşan İslam İnkılabı Rehberi, seçim hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Birincisi; seçim günü ulusal bir gündür. Dolayısıyla ülke çapındaki tüm aziz vatandaşları tebrik ediyoruz. İkincisi; milletin medeni haklarına kavuşacağı gündür. Bugün milletimiz seçimlere katılarak ülkeyi yönetmede iştirak ediyorlar. Üçüncüsü ise yerine getirilmesi gereken dini bir görevdir.”

Ayetullah Hamanei, “Seçim ülkenin ulusal çıkarlarını garanti ediyor. Ülkenin ulusal çıkarlarıyla ilgilenen herkes seçimlere katılacaktır” ifadesini kullandı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 11. Dönem İslami Şura Meclisi Milletvekilliği ve Uzmanlar Meclisi ara dönem seçimleri kapsamında oyunu İran Seçim Merkezi’nde kullandı.

Oy kullanması ardından bir açıklama yapan Ruhani, İran halkının bugün yeni bir iftihara imza atarak düşmanları öncelerinden daha fazla hayal kırıklığına uğrattığını kaydederken, Yargı Erki başkanı Seyyit İbrahim Reisi ise seçimlerin düşmanların komploları ve fitnelerini etkisizleştirdiğini belirtti.

Kum kentinde oyunu kullanan İslami Şura meclisi başkanı Ali Laricani ise yaptığı açıklamada, İran halkının seçimlerin ilk saatlerinden itibaren sandık başlarına akın etmesinin düşmanların İran karşıtı siyasetlerine ezici bir cevap olduğunu vurguladı.

parstoday

 

0
Would love your thoughts, please comment.x