İran’ın Covid-19 bilimsel komitesi üyesi Mustafa Kanei, İranlı bilim temelli firmalarının ürettiği korona virüs teşhis ve tedavi ilaçlarının klinik araştırması başladığını açıkladı.

İranlı bilim temelli firmalarının korona virüsü en hızlı şekilde teşhis ve tedavi etmek üzere yürüttükleri faaliyetleri hakkında açıklama yapan Covid-19 bilimsel komitesi üyesi Mustafa Kanei, şöyle dedi:

Hali hazırda İranlı iki firma, korona virüs hastalarının tedavisinde kullanılmak üzere iki bitki kökenli ilaç ürettiklerini belirtti.

Kanei yine iki firma daha da iki ilaç üzerinde çalıştıklarını, bu ilaçlar korona virüs belirtilerini taşıyan insanlarda burun ve boğazı her türlü virüsten arındırmak üzere kulanıldığını ifade etti.

Covid-19 bilimsel komitesi üyesi Mustafa Kanei, üretilen ilaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandığını, ilaçların klinik araştırması 5 Mart’tan itibaren başladığını kaydetti.

Üretilen ilaçların klinik araştırması iki hafta daha devam edeceğini kaydeden Covid-19 bilimsel komitesi üyesi Mustafa Kanei, sonuçlar müspet olduğu takdirde İranlı firmalar ilaçların seri imalatına geçeceklerini vurguladı.

Bundan önce İranlı bilim temelli firmalar korona virüs tanı kitini de üretmeyi başarmıştı.

Son verilere göre, dünya genelinde 110 bin kişi korona virüse yakalandı; bu sayıdan 62 bini iyileşerek hastanelerden taburcu edildi, 3800 kişi hayatını kaybetti.

parstoday

0
Would love your thoughts, please comment.x