The National Interest araştırma ve analiz sitesi, Amerika ile İran arasında olası bir savaş durumumda İran’ın kullanabileceği silahlara ve askeri potansiyeline ilişkin bir değerlendirme yayınladı.

Soğuk savaşın ardından Kuzey Kore’yi saymaz isek İran dışında Amerika için büyük bir tehdit bu zamana kadar olmamıştı. İran’ın Ortadoğu’dan Asya’ya ve Latin Amerika’ya kadar ABD ile karşı karşıya olduğunu belirten National Interest sitesi, İran’ın askeri kabiliyetlerini üç temel esasa göre belirlediğini vurgulayarak; “Balistik füze üretimi, özellikle Hürmüz Boğazını kapatabilecek hızlı sürat botları, deniz gücü ve farklı bölgelerde kullanılabilecek resmi olmayan askeri güçler”

İran’ın balistik füze üretiminde en etkili olan füzelerin Şahap füzeleri olduğunu vurgulayan site; “Bununla birlikte Secil 1 ve 2 füzelerinden daha fazla endişelenmek gerekiyor. İran ilk olarak 2008 yılında uzun menzilli bu füzelerini test etti. Amerika’nın eski savunma bakanı Secil füzelerinin 2000- 2500 kilometre menzili olduklarını söylemişti. İran bu füzeler ile sadece İsrail’i değil Avrupa’nın güneyini de hedef alabilir.

İran’ın kullanabileceği bir diğer tehdit unsuru ise dünyanın %20 petrol ihtiyacının karşılandığı Hürmüz Boğaz’ını kapatabilmesidir. İran’ın Hürmüz boğazını kapatabilmesi için deniz altılarının ayrı bir önemi var.

Deniz üzerinde İran’ın kullanabileceği bir diğer füze tehdidi ise “Fars Körfez’i “ füzesidir. Fetih füzesine benzer bir şekilde üretilen bu füzelerin menzil alanı ise 300 kilometredir.

Söz konusu araştırma sitesi son olarak, İran’ın bölgede etkili olarak kullandığı bir diğer gücün Hizbullah olduğunu vurgulayarak; “Hizbullah, İran’ın en kritik dönemlerde kullandığı bir diğer askeri güçtür” dedi.

Tesnim Haber Ajansı

0
Would love your thoughts, please comment.x