Koronavirüs tespitinde kullanılan kit, İran’da ilk kez İranlı bilim insanları ve uzmanlarınca üretildi.

Fars haber ajansına göre, sözkonusu kit İran savunma bakanlığının ilgili birimlerince üretildi.

Sözkonusu kit, İran’da koronavirüsüne yakalanan kişilerin tespit edilmesi için kullanılıyor.

Bu arada Çin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 594’e ulaştı.

Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan yazılı açıklamaya göre, ülkede son 24 saatte salgın nedeniyle 150 kişi hayatını kaybetti, 409 yeni vaka tespit edildi.

Böylelikle ülkedeki toplam can kaybı, 2’si Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nden olmak üzere 2 bin 594’e çıkarken, kesinleşen Kovid-19 vakası da 77 bin 150’ye ulaştı.

Bununla birlikte Kovid-19’a yakalanma durumu şüpheli olan kişilerin sayısı 3 bin 434’e, müşahade altına alınanların sayısı 97 bin 481’e geriledi.

Bugüne kadar Kovid-19’dan iyileşerek taburcu olanların sayısı da 24 bin 734’e çıktı.

Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde 12 Aralık 2019’da ortaya çıkan Kovid-19 salgını nedeniyle, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke, Çin’de mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmişti.

Yeni tip koronavirüsün, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) “acil durum” ilan etmişti.

İran Sağlık Bakanlığı korona virüsten hayatını kaybedenlerin sayısını da açıkladı.

Sağlık Bakanlığı halkla ilişkiler merkezi Başkanı Kianuş Cihanpur Pazartesi günü korona virüs hastalığı yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısını 12 ve bu virüsten etkilenenlerin sayısını da 64 olarak açıkladı.

Bundan önce Pazar gününe kadar vefat edenlerin sayısı 8 ve etkilenenlerin sayısı 43 olarak açıklanmıştı.

Bu arada Cumhurbaşkanı Ruhani Sağlık Bakanı Said Nemeki’yi korona virüsle milli mücadele merkezi kurmak ve merkezin çalışmaları hakkında düzenli rapor sunmakla görevlendirdi.

Korona virüs Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktı ve hızla bu ülkeye ve ardından Amerika, İngiltere, Avustralya, Tayland, Japonya, Kanada, Fransa, S. Arabistan, BAE, İtalya ve İran başta olmak üzere 30’a yakın ülkeye yayıldı.

Verilere göre an itibarı ile dünya genelinde toplan 79 bin kişi bu virüsten etkilendi; iyileşenlerin sayısı 18 bin, hayatını kaybedenlerin sayısı 2500 olarak açıklandı.

parstoday

0
Would love your thoughts, please comment.x