Musul operasyonu on altıncı gününe girerken, Irak Ordusu ve Peşmerge Güçleri tarafından şimdiye kadar 81 köy ile 3 kasaba IŞİD’den kurtarıldı.

Ele geçirilen köy ve kasabalarda IŞİD’in kaçmak ve hava saldırılarından korunmak amacıyla tüneller yaptığı ortaya çıktı. Ele geçirilen tünellerin yakın bir zamanda yapıldığı anlaşılırken, IŞİD’in tünellerin içinde yattığı da anlaşıldı.

CAMİNİN İÇİNDEN BİLE TÜNEL KAZILMIŞ

Musul’a 10 kilometre yakınlıkta bulunan Hemdaniye köyü 8 gün önce Peşmerge güçleri tarafından IŞİD’in elinden alınmıştı.

Sputnik, tünel bulunan köye girerek IŞİD’in yapmış olduğu tünelleri görüntüledi. Hemdaniye köyünde köy camisinin içinde bile 1 metre genişliğinde ve 300 metre uzunluğunda tüneller yapıldığı ortaya çıkarıldı. Tünellerin içinde IŞİD’i in yaşam malzemeleri görülürken, tünelin içinde elektrik çekildiği de saptandı.

‘TÜNELLERDE YAŞAMIŞLAR’

Tünellerle ilgili Sputnik’e konuşan Hemdaniye köyü Peşmerge sorumlusu Merdem Fevzi, köyü şiddetli çatışmalar sonucu IŞİD’den kurtardıklarını belirterek, şöyle konuştu: “IŞİD bu köyde çok direndi ancak başarılı olamadı. 30 IŞİD militanının hepsi öldürüldü. Çoğu cenaze hala köyde duruyor. Şimdi köyde mayın ve bombalı tuzakların temizliyoruz. Köyün birçok yerinde tüneller de ortaya çıkardık. IŞİD, hava saldırılarından korunmak ve gerektiğinde kaçmak için yüzlerce metre uzunluğunda tüneller kazmış. Gerektiğinde tünellerde yatmış ve içinde yaşamışlar. IŞİD tünel kazarken çıkan toprağı da torbalara doldurarak istiflemiş”

OPERASYONDAN KISA BİR SÜRE ÖNCE KAZILMIŞ

Tünellerin Musul operasyonunun başlamasından kısa bir süre önce yapıldığının tespit edildiğine dikkat çeken peşmerge sorumlusu Fevzi, IŞİD’in birçok yerde tüneller yaptığını dile getirdi.

IŞİD, koalisyon uçuklarının hava saldırılarından korunmak ve görüntü alınmasını engellemek için petrol kuyularını ateşe vermeye devam ederken, Irak Hava Kuvvetleri’ne ait bir uçak ilk kez 3 ay önce IŞİD’ten geri alanın Geyara Havaalanı’na indi.

IŞİD’İN TÜNEL KAZMA MAKİNESİ

Irak ordusu ve Peşmerge güçlerinin karadan Koalisyon güçlerinin havadan yürüttüğü Musul Operasyonu sürerken, bu kapsamda IŞİD’ten geri alınan yerleşim birimlerinde evlere gizlenen tank ve toplar ve IŞİD’in tünel kazmada kullandığı makineler ele geçirildi. Musul’un kuzeyinde Peşmergenin IŞİD’ten temizlediği bir köyde tünel kazma manikası ele geçirilirken, su motoru kullanılarak hazırlanan kızaklı tünel kazma makinesi ile yerin altında metrelerce uzunlukta tünel kazıldığı belirtildi.

PETROL KUYULARINI YAKMAYA DEVAM EDİYORLAR

Musul’un çevresindeki köy ve ilçelerden bazılarının Irak ordusu ve Peşmerge güçleri tarafından alınmasından sonra Musul’a sıkışan IŞİD’in daha önce kazdığı hendekleri doldurduğu ham petrolü ve petrol kuyularını ateşe vermeye devam ettiği belirtildi. Bölgeden gelen görüntülere göre, IŞİD’in özellikle güneyden Geyara ve Güver cephesinden ilerlemeye çalışan Irak ordusuna karşı havadan görüntü alınmasını engellemek ve savaş uçaklarından korunmak için ateşe verdiği petrol kuyuları ve hendeklerden yükselen dumanların gökyüzünde kara bulutlar oluşturduğu gözlendi.

İLK KEZ IRAK UÇAĞI GEYARE HAVAALANINA İNDİ

Musul Operasyonu için stratejik öneme sahip olan ve hava operasyonunun yönetildiği üstlerden biri olan Geyara havaalanına ilk kez Irak Hava Kuvvetleri’ne ait bir uçağın 2 gün önce indiği belirtildi. 2014 yılında IŞİD’in eline geçen 3 ay önce düzenlenen operasyon ile geri alınan Geyara Havaalanı’nda Amerika’nın 101’inci Hava indirme Tümeni de bulunuyor.

 on4haber