Afganistan’ın kuzeyindeki Kunduz vilayetinin Sayed Abad bölgesinde Şiilere ait bir camiye, cuma namazı sırasında düzenlenen bombalı saldırıda en az 60 kişinin hayatını kaybettiği, 100’den fazla kişinin yaralandığı bildirildi.

Şii camisini hedef alan saldırı, yabancı güçlerin Afganistan’dan ayrılmasının ardından ülkede yaşanan en ölümcül terör eylemi oldu.

ABD’nin 31 Ağustos’ta son güçlerini çekerek ülkeden ayrılmasının ardından Afganistan’daki patlamalar başkent Kabil’in doğusundaki Nangerhar vilayetinin merkezi Celalabad’da yoğunlaşmıştı.

Söz konusu saldırıların çoğu Taliban güçlerini hedef alırken bugünkü saldırı, doğrudan sivilleri hedef alan en şiddetlisi oldu. Saldırının ardından Twitter hesabından açıklama yapan Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, olay yerine Taliban güçlerinin sevk edildiğini bildirmişti.

Görgü tanıklarının intihar eylemi olduğunu belirttiği saldırı sonrası camiye giden yollar, Taliban güçleri tarafından kapatılmıştı.

KANLI SALDIRIYI IŞİD ÜSTLENDİ

Afganistan’ın Kunduz vilayetindeki bir camiye düzenlenen bombalı saldırıyı terör örgütü Işid üstlenirken batı medyası olaya sessiz kalmakta, halkları yapılan bu katliamdan dolayı bilgilendirmede yavaş davranmakta ve yanlış yönlendirmektedir.

Işid’in arkasında duran amerika, israil, ingiltere, fransa gibi ülke yetkilileri ve medyaları katliamdan dolayı sessizliğini korumaktadır.

Yapılan bu katliamı lanetliyor ve mazlum halka, şehidlere Allah’tan rahmet diliyoruz.