İran İslam İnkılabı, günlerdir dünyanın gündeminde. Nedeni Mehsa Emini isimli genç bir kadının ölümü. Polis şiddetiyle hayatını kaybettiğini öne süren bazı gruplar sokaklara çıktı, polisle çatıştı. 20’nin üzerinde can kaybı olduğu ifade edildi. Batı dünyası da şiddet eylemlerine destek verdi. Bugün ise on binlerce insan, Cuma namazı sonrasında karşı protestolar için sokaklara döküldü. Fitne çıkaranlara tepki gösterdi, İslam Devrimi’ne sahip çıktı. Bu arada Mehsa Emini’nin ailesinden de şiddet eylemlerine dair açıklama geldi. Memnun değiliz ve hiçbir ilgimiz yok denildi.

İran’da tansiyon günlerdir yüksek. 22 yaşındaki Mehsa Emini, örtünme kurallarına dikkat etmediği için irşat polisi tarafından bir saatlik “brifing” için karakola götürüldü. Genç kadın burada aniden bilincini kaybetti. kalp rahatsızlığı yaşaması üzerine hemen hastaneye sevk edildi. İran Devlet Televizyonu’nda yayınlanan görüntülerde de Emini’nin polis merkezine getirildikten ve bir görevliyle konuştuktan sonra aniden fenalaşarak yere düştüğü görülüyor.

Ancak özellikle İslam Devrimi karşıtı gruplar, olayı farklı yönlere çekti. Genç kadının gözaltında şiddete maruz kaldığı iddia edildi. İran makamları ise bu iddiaları reddetti. Bir anda düğmeye basılmış gibi protestolar, birçok noktaya yayıldı. Sokaklara çıkan eylemciler etrafı savaş alanına çevirdi, güvenlik güçleriyle çatıştı. İran Devlet Televizyonu gösterilerde aralarında güvenlik güçlerinin de olduğu ölü sayısının 26’ya ulaşmış olabileceğini duyurdu.

Aileden açıklama

Mehsa Emini’nin ailesi de ülkedeki protestolarla ilgili açıklama yaptı. Babası, gösterilerden memnuniyet duymadığını dile getirerek, yaşananların kendileriyle bir ilgilerinin olmadığını vurguladı. Tek isteklerinin kızlarının ölüm nedeninin ortaya çıkması olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi de aileye söz verdi ve çok yönlü soruşturmayla olayın tüm ayrıntılarının ortaya çıkarılacağını belirtti.

İran halkından şiddet eylemlerine tepki


Cuma namazı sonrası on binlerce insan sokaklara döküldü. Tahran, İsfahan ve Tebriz başta olmak üzere birçok kentte kitlesel gösteriler gerçekleştirildi. Kadın-erkek, yediden yetmişe herkes, ellerinde İran bayraklarıyla şiddet eylemlerine tepki gösterdi.


İmam Humeyni ve Ayetullah Hamanei’nin fotoğraflarını taşıyan halk, İslam Devrimi’ne destek yürüyüşü düzenlendi. Başkent Tahran’da inkılap meydanında toplanan kalabalık, fitneciler idam edilsin, polisimin yanındayım ve İsrail’e, Amerika’ya ölüm şeklinde sloganlar attı. İran halkının bugünkü iradesinin komplolara karşı net bir yanıt olduğu dile getirildi.

on4haber