Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS) Siyasi Birimi Başkanı İsmail Haniye, Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinin Gazze üzerindeki kuşatma tamamıyla kalkıncaya kadar süreceğini belirterek, bu yürüyüşlerin yakıt ve dolar için yapılmadığını vurguladı.

Kudüs İntifadası Cumasında şehit olanlardan birinin cenaze törenine katılan Hamas lideri Haniye, “Büyük Dönüş ve Kuşatmayı Kırma Yürüyüşü parçacı ve eksik çözümleri kabul etmeyecek. Halkın devrimi kuşatma tamamen kalkıncaya kadar devam edecek. Dönüş Yürüyüşü gösterileri yakıt ve dolar için yapılmıyor. Filistin halkının onuruyla ve özgürce yaşama hakkı var” dedi.

Haniye sözlerini şöyle sürdürdü: “Filistin davasını kaybedenler işgale karşı duranlar ve Filistin’in özgürleşmesini isteyenler değil, düşmanla güvenlik işbirliği yapanlar ve direnişe karşı onunla birlikte hareket edenlerdir. Direnişe engel olanlar, Kudüs’ün Yahudileşmesine izin verenler ve işgalciyle işbirliği yapanlar Yüzyılın Anlaşmasına hizmet ediyorlar.”

Haniye konuşmasında ayrıca “Gazze Yüzyılın Anlaşmasını geçersiz kılmak için savaşıyor. Pusulası Kudüs ve Mescidi Aksa’dan başka bir yer olmayacak. Gazze daha önce Filistinlilerin Sina’ya yerleştirilmesi projesini engellemişti. Gazze’nin yüzü Mısır’a değil, 1948’de işgal edilmiş Filistin topraklarına dönüktür” ifadesini kullandı.

Bu haftaki Kudüs İntifadası Cuması gösterilerinde işgalci keskin nişancıların ateşiyle şehit düşen 7 Filistinli dün kalabalık kitleler tarafından son yolculuklarına uğurlandılar.

tasnimnews

0
Would love your thoughts, please comment.x