Şoke olan Siyonist rejim 4 (?) yerleşimcisi öldürülmesine ve askeri hedefleri vurulmasına rağmen Gazze ile ateşkes imzalamaya koşarak gitti. Bunun nedeni açıktır, zira Tel Aviv açık bir savaşa hazır değil ve daha fazla kayıp vermek istemiyor.

İsrail Askeri İstihbarat Araştırma Birimi eski başkanı Yaakov Amidror sahadaki verilere dayanarak Tel Aviv’in savunma sisteminde ciddi bir boşluk olduğunu itiraf etti.

Amidror, The Jerusalem Post gazetesine yaptığı açıklamada “bir roketin birkaç kilometreden daha az uzaklıkta bir yerden ateşlenmesi halinde bunu yakalamak için yeterli zamanları olmayacağını” söyledi.

Siyonist politikacılar, analistler ve medya kaynakları Filistin Direnişi ile gerçekleşen son askeri yüzleşmenin sonucundan ve Filistin füzelerinin yerleşimciler üzerindeki kitlesel yıkımından yana duydukları hayal kırıklığını açıkça ifade ediyorlar.

Maariv gazetesi Başbakan Netanyahu‘nun Gazze problemini çözmekten aciz olduğunu ve bunun için gereken cesaretten yoksun olduğunu yazdı. Knesset üyesi Meir Cohen İsrail’in teslim olduğunu ve Netanyahu’nun sözlerinden geri döndüğünü vurguladı.

Öte yandan İsrail Mavi ve Beyaz Partisi Başkanı Benny Gantz İşgal Ordusu tarafından Pazartesi ilan edilen ateşkes nedeniyle hükümet politikasını eleştirdi ve bunun “Siyonist caydırıcılığın kaybına yol açtığını” söyledi.

Gantz “İsrail sahasına yaklaşık 700 roket atıldı, pek çok kişi yaralandı ve 4 kişi öldü, tüm bunlar caydırıcılığımızın kaybının sonuçlarıydı ve Hamas’ın ve diğer örgütlerin şantajı karşısındaki yeni bir teslimiyetle neticelendi” dedi.

Öte yandan partinin başkan yardımcısı Yair Lapid ve parti üyesi ve genelkurmay eski başkanı Moshe Yaalon benzer duyguları dillendirerek Benyamin Netanyahu’yu daha sert sözlerle eleştirdiler.

Lapid, Twitter hesabında  “Netanyahu, Hamas’a tam teslimiyet yolu üzerinde güneydeki yerleşimcileri kurşungeçirmez yelek olarak kullandı” diye yazdı ve ekledi: “Netanyahu Gazze sorununu çözemez. Bunun için gereken operasyonel ve politik cesarete sahip değil.”

Yaalon ise Netanyahu hakkında “Sadece politik ikbali için geçici barış satın alıyor” ifadelerini kullandı.

Netanyahu’nun Likud partisinden milletvekili Gideon Saar ise geçici ateşkesi eleştirerek “Şartlara baktığımızda bu İsrail için hiçbir şekilde başarı değil” yorumunda bulundu.

Sol kanattan İşçi Partisi başkanı Avi Gabai de “Netanyahu’nun son 20 yılda sadece Hamas’ı güçlendirdiğini ve bugün de İslami Cihad’ın önünü açtığını” iddia etti.

Filistin Direnişi ve Siyonist rejim Pazartesi (bugün) İsrail’in Gazze’ye yaptığı üç günlük saldırının ardından bir ateşkese vardı.

Medya Şafak

0
Would love your thoughts, please comment.x