“Filistin’e Geri Dönüş Platformu” Filistin’de Siyonist işgalin başladığı 15 Mayıs Nekbe (Büyük Felaket) günü dolayısıyla İstanbul Fatih’te bir etkinlik gerçekleştirdi.

Fatih’te yer alan Saraçhane Parkı’nda düzenlenen etkinlik Soma’da hayatını kaybeden maden emekçileri için dua edilmesiyle başladı. Yapılan duanın ardından Mazlumder İstanbul Şube Başkanı Cüneyt Sarıyaşar Soma’da yaşananlar hakkında bir konuşma yaptı. Program kapsamında Soma’da hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Saraçhane’de gerçekleştirilen programda daha sonra Fatih Akıncıları Onursal Başkanı Mehmet Şahin bir konuşma yaptı..

Saraçhane Parkı’ndaki etkinlikte akşam namazının kılınmasının ardından Filistin hakkında şiirlerin okunduğu bir sinevizyon gösterisi gerçekleştirildi.

Sinevizyonun bitmesiyle Lübnan’daki “Filistin’e Geri Dönüş Platformu” adına İstanbul’da bulunan Ebu Sacit isimli Filistinli bir misafirin konuşması başladı. Mavi Marmara şehitlerine selam gönderen Ebu Sacit, “Filistin için canını ve ruhunu feda eden Türk kardeşlerime selam olsun” dedi. Dünyanın bütün özgürlük yanlılarının Filistin için dayanışması gerektiğini, el ele gönül gönüle işgal altındaki Filistin topraklarının kurtulabileceğini söyledi.

Ebu Sacit’in konuşmasının ardından Sedat Doğan platform adına basın açıklamasını okudu. Açıklamanın ardından tekrar sinevizyon gösterisi başladı.

Grub Direnişin İntifada Marşını müzik olmadan söylemesinin ardından;

Mavi Marmara şehitlerinden Çetin Topçuoğlu’nun eşi Çiğdem Topçuoğlu bir konuşma yaptı. Konuşmasında Bugün Mavi Marmara gemisinde ne hissetti ise o duyguları hissettiğini söyleyerek Filistin davasının önemine vurgu yapan Topçuoğlu, Müslümanların ilgisizliğinden yakınarak Nekbe günü gibi bir programda meydanların boş olmasının utanç kaynağı olduğunu belirtti. 15 milyonluk İstanbul’da bir avuç insanın meydanları doldurduğunu söyleyen Topçuoğlu, kafirler birlik içerisinde iken Müslümanların neden vahdeti sağlayamadıklarını sordu. Filistin gibi bir davada bile grupçuluk yaparak Filistin’e dönüş eylemine zarar vermeye çalışanları eleştirdi. Ve programa katılanlara teşekkür etti.

islami analiz