Aşırı sağcı politikacı Rasmus Paludan,  Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde provokatif eylemini gerçekleştirmiş ve Kuran-ı Kerim yakmıştı.

Paludan’ın eylemi sırasında İsveç polisinin güvenlik önlemleri aldığı ve müdahale etmediği görülmüştü. Yapılan bu çirkin olayın ardından Tüm dünya müslüman, mazlum ve mustazafları ayağa kaldırdı.

Türkiyeden sert tepkiler iki ülke arasındaki ilişkileri gerdi.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) mensupları, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’e yönelik İsveç’te gerçekleşen alçak provokasyonu kınamak için kıyama durdu.

AGD Genel Merkez’in talimatıyla İstanbul ve Ankara şubeleri tarafından organize edilen protesto gösterilerinin adresi İsveç’in Ankara Büyükelçiliği ile İstanbul Konsolosluğu’ydu. Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e yapılan ahlaksız saldırıya tepki gösteren AGD mensupları, “Müslüman uyuma, kitabına sahip çık”, “Zalimler için yaşasın cehennem”, “Kur’an’a uzanan eller kırılsın” sloganları atarak tekbirler getirdi.

 

Kur’an Nesli Platformu öncülüğünde Batman’da, İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılmasından dolayı “Kur’an-a sahip çık” temasıyla büyük bir miting düzenlendi. Mitinge Batman ve çevre il ve ilçelerden yediden yetmişe on binlerce Kur’an muhafızı katıldı.

Her yaştan kadın ve erkek on binlerce kişi yapılan konuşmaları dinledi, günün anlamı ile ilgili söylenen ilahilere eşlik etti. Alandan sık sık, “ Xweda! Xweda! Ey Xweda ! Ev can ji boy te feda, Kur’an ! Kur’an! Ey Kur’an ev can ji boy te qurban” nidaları yükseldi.

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri, bazı aşırı sağcı unsurların Stockholm’de Kur’an-ı Kerim yakma eylemini kınadı.

El-Ahd haber sitesinin bildirdiğine göre İİT genel sekreteri Hüseyin İbrahim Taha uyarıda bulunarak, bazı aşırı sağcıların defalarca gerçekleştirdiği bu provokatif eylemin, Müslümanları hedef aldığı ve kutsal değerlerine hakaret ettiğini söyledi.
İİT genel sekreteri ayrıca Kur’an Kerim’i yakmanın yabancılar ve İslam’dan korkanların endişelerini  gösterdiğini, İsveç hükümetini bu eylemin faillerine karşı gerekli önlemleri almaya teşvik ederek benzer eylemlerin önlenmesi için uluslararası çabaların artırılması ve İslamofobi ile mücadelenin desteklenmesi çağrısında bulundu.

 

İran dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İsveç’te Kuran-ı Kerim’e yapılan saygısızlığı şiddetle kınarken “İsveç hükümeti bu tür İslam karşıtı davranışların tekrarlanmasını önlemeli ve failleri cezasız bırakmamalıdır.” dedi.

İranpress’in bildirdiğine göre Cumartesi gecesi Nasır Kenani, bu kez İsveç’te yaşanan ve Avrupa ülkelerinde devam eden Kur’an-ı Kerim’e saygısızlığı kınayarak,”Maalesef bazı Avrupa ülkeleri, geçmişte olduğu gibi, ifade özgürlüğünü destekleme bahanesiyle, aşırılık yanlısı unsurların İslami değer ve kutsallara karşı nefret yaymasına izin vermekte ve güzel insan hakları sloganlarına rağmen İslamofobiyi kendi toplumlarında kurumsallaştırıyorlar.” dedi.

Kanani, bir buçuk milyar Müslümanın kutsal kitabına art arda yapılan saygısızlıkların tüm Müslümanlara karşı nefret yaymanın ve şiddeti körüklemenin açık bir örneği olduğunu belirterek, “Bu tür eylemlerin ifade ve düşünce özgürlüğü ile hiçbir ilgisi yoktur.” diye kaydetti.

Hizbullah’tan yapılan yazılı açıklamada, “Kur’an-ı Kerim yakılması İslam dini ve kutsal sembollerine karşı iğrenç bir cinayettir.” denildi.

Açıklamada, İsveç’teki eylemin Hz. Muhammed’e (s.a.v.) saygısızlık, dini merciler, İslami değerler ve sembollere yönelik hakaretin devamı doğrultusunda yapıldığı vurgulandı.

İsveç hükümetine, bu tür menfur olayların bir daha tekrarlanmaması için Kur’an yakma faillerini cezalandırmaya ve onlara en ağır cezayı vermeye çağıran Hizbullah açıklamasında, “Bu eylem, dünya çapındaki tüm Müslümanlara büyük bir hakarettir ve buna sessiz kalmamalıyız” ifadesi kullanıldı.

Hizbullah, yazılı açıklamanın sonunda tüm İslam devletleri, İslami kurumlar, otoriteler ve gruplar tarafından en geniş kınama kampanyasının başlatılması çağrısında bulundu.

Almasirah TV kanalına göre Yemen’in Saade kentinde vatandaşlar, İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılmasını protesto etti.

Protesto gösterisi sırasında basın açıklaması yapan Saade valisi Muhammed Cabir, Kur’an-ı Kerim yakma eylemini en sert şekilde kınadıklarını söyledi.

Cabir, “Bu eylem, Batılı ülkelerin İslam dini ve Müslümanların kutsal değerlerine karşı yürüttüğü kötü faaliyetlerin bir parçasıdır.” dedi.

Ensarullah’tan İsveç’te Kur’an-ı Kerim yakılmasına kınama

Yemen Ensarullah Hareketi, İsveç’te aşırı sağcı bir politikacı tarafından Kur’an-ı Kerim yakılmasına tepki gösterdi.

Kur’an-ı Kerim’e saygısızlığı kınayan Ensarullah Hareketi, provokatif eylemi “İslam ve Müslümanlara karşı düşmanlık” olarak nitelendirdi.

Ensarullah’tan yapılan yazılı açıklamada, “Batı’da İslami mekanlar ve değerlere  karşı düşmanca eylemler, Batılı hükümetlerin ahlaki ve siyasi başarısızlığına işaret ediyor.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, İsveç hükümetinin bu alçakça ve sorumsuz eylemin sonuçlarını kabul etmesi gerektiği vurgulandı.

 

ajanslar