Gazze’de birbiri ardınca meydana gelen savaşlar sonucunda bölge kirliliğin ve hastalıkların merkezi haline geldi.

Tesnim Haber Ajansı – Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El-Kadir Tesnim Haber’e verdiği röportajda şu açıklamalarda bulundu: Gazze’de 2008, 2012 ve 2014 yıllarında çokça savaş meydana geldi ve Sağlık Bakanlığı tarafından 2009-2014 dönemine ait kanser vakaları ile ilgili yapılan araştırmalara göre bu dönemde kanser vakaları artış göstermiştir.

Gazze Şeridi’nde kanser vakalarının artması ciddi bir tehdittir, buna ek olarak şuna işaret etmek gerekir ki Gazze’nin son 10 yıldır kuşatma altında olması nedeniyle kanser hastalarının ihtiyacı olan ilaçları bulma konusunda da ciddi sıkıntı yaşanmaktadır.

HAMAS üyesi Atıf Advan konuyla ilgili şu ifadeleri kullanmaktadır: Kanser hastalığı krizi, Gazze’de 10 yıldır devam eden kuşatma sebebiyle halen devam etmektedir, Gazze Şeridi’nde bu hastalara hizmet verebilecek sağlık kuruluşlar bulunmamaktadır, öte yandan hastalar tedavi için Mısır veya Filistin’de bulunan hastanelere de gidemiyorlar.

Kudüs işgalcisi rejim, savaşlarda uluslararası kanunlara göre yasak olan bombaları Gazze halkına karşı kullandı ve bu bombaların halkın sağlığına nasıl bir etkisi olduğu ortadadır.

Siyonist Rejim Gazze Şeridi’ndeki halkın sağlığına zarar verecek hiçbir fırsatı kaçırmamaktadır öyle ki düşmanın saldırılarından kurtulanlar kanser hastalığına yakalanmaktadır.

0
Would love your thoughts, please comment.x