“Kudüs İntifadası”nın patlak verdiği günden bu yana 14 yaşındaki Muhammed Munasıra’nın da şehit edilmesinin ardından Batı Şeria ve Gazze’deki şehit sayısı 27’ye yükseldi.

Kaynakların ifadesine göre 27 şehitten 16’sı Batı Şeria ve Kudüs’ten, 11’i ise Gazze’den… Yaralıların sayısının ise 1300’den fazla olduğu ifade ediliyor.
Son olarak 14 yaşındaki Muhammed Munasıra, 11 yaşındaki kardeşi Ahmed Munasıra ile birlikte iki Siyonist yerleşimciyi bıçaklamasının ardından Siyonist işgal güçlerinin ateş etmesi sonucu şehit oldu, kardeşi ise yaralandı ve tutuklandı. Bıçaklanan yerleşimcilerden birinin ağır yaralı olduğu ifade ediliyor.
Filistin Kızılayı tarafından yapılan açıklamada 405 Filistinlinin Batı Şeria ve Kudüs’te yaşanan çatışmalarda yaralandığı ifade edildi. 405 Filistinlinin 70’i gerçek merminin, 80’i ise plastik merminin isabet etmesi sonucu yaralanırken, 250 civarında kişi ise gaz bombasından etkilenerek boğulması sonucu yaralandı. 9 kişinin ise çatışma esnasında düşmesi sonucunda vücudunda kırıklar oluştu.
Öte yandan Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Pazar sabahı, Nur Hassan ismindeki Gazzeli hamile bir kadının ve küçük kızının evlerinin İsrail tarafından bombalanmasının ardından şehit olduğu, eşinin ve ailesinden iki kişinin ise yaralandığı ifade edildi. Gazze’nin doğusunu hedef alan saldırılar sonucunda 42 kişi boğulma tehlikesi geçirerek yaralanırken, 3 kişi gerçek mermi, 5 kişi ise plastik merminin isabet etmesi sonucu yaralandı.
Batı Şeria’da ise, Beyt İl yerleşim yerinde ve Ramallah ve El-Birah şehirlerinin kuzey girişi yakınlarında Pazartesi günü öğlen saatlerinde başlayan ve akşama kadar devam eden çatışmalarda 8 genç plastik merminin, 1 genç ise gerçek merminin isabet etmesi sonucu yaralanırken; 15 kişi atılan göz yaşartıcı bomba sonucu boğulma tehlikesi geçirerek, 3 kişi de şarapnel parçalarının isabet etmesi sonucu yaralandı.
Nablus’un güneyindeki Havara askeri kontrol noktasında yaşanan çatışmalarda ise 54 genç gerçek merminin, 3 genç plastik merminin isabet etmesi sonucu yaralandı. Tulkarm şehrinde yer alan Haduri Üniversitesi yakınlarında çıkan çatışmalar sonucunda ise 20 kişi gerçek merminin isabet etmesi sonucu yaralandı.
Batı Şeria’nın kuzeyinde kalan Kalkaliye şehrinde patlak veren çatışmalarda ise 1 genç plastik mermiyle, 15 kişi ise gaz bombasından boğularak yaralandı.
Batı Şeria’nın yanı sıra, El-Halil şehrinin güneyinde yer alan Beyt Ava beldesi yakınlarında çıkan çatışmalarda göz yaşartıcı bomba kullanılması sonucu onlarca Filistinli yaralandı. Yerel kaynakların “El-Arabi El-Cedid”e aktardığı habere göre işgal askerlerinin beldede ve belde civarında taramalı ateş açmasının ardından Filistinli gençler güvenlik ihlalini protesto amacıyla işgalci askerlere taş atarak karşılık verdiler.
El-Halil’in güneyinde kalan El-Arub Mülteci Kampının girişinde çıkan şiddetli çatışmalarda da onlarca genç yaralandı. İşgal güçlerinin kamptaki evlere gaz bombaları fırlatması sonucu onlarca kişi boğulma tehlikesi geçirdi.
El-Halil’in batısında Dura beldesinin bir köyünde de benzeri şekilde çatışmalar yaşandı. Öte yandan El-Halil’in kuzeybatısında kalan Kiryat Arba yerleşim yeri de Filistinliler ve yerleşimciler arasında çıkan kavgalara sahne oldu. Böylece El-Halil’deki yaralı sayısı 80’i aştı.
Öte yandan işgal güçleri Pazar günü şehit olan İbrahim Avad’ın cenazesinde yaşanan olayların ardından El-Halil’in kuzeyinde kalan Beyt Emr beldesinde yaşayan Muhammed El-Alami’nin evine baskın düzenledikten sona Alami’yi ve Muslih Avad’ı tutukladı.
Kudüs’ün kuzeyindeki Şufat Mülteci Kampı da çeşitli çatışmalara sahne oldu. Yakın bölgelerde olan Anata beldesinde yaşanan çatışmalarda ise bir çocuk tutuklandı. Kudüs’ün doğusundaki Ebu Dis beldesinde yer alan Kudüs Üniversitesi etrafında da çatışma yaşandı. Çatışmalar sonucunda 51 kişi plastik mermiyle yaralanırken, 152 kişi gaz bombasının isabet etmesi sonucu boğularak, 6 kişi ise şarapnel parçalarından yaralandı.
Son olarak Filistinli gençler Ra’s Hamis bölgesinin sınırından Şufat Mülteci Kampının girişindeki askeri kontrol noktasını ve Pisgat Zeev yerleşim yerini hedef alarak Molotof kokteyli attılar. Filistinli gençlerin bu eyleminden hemen önce yerleşimcilerin bazı gençlere ateş ettiği ifade edildi.
islamianaliz
Foto Galeri-
0
Would love your thoughts, please comment.x