İran İslam Cumhuriyeti İslami Şura Meclisi Başkanı Özel Yardımcısı, “Mişel Avn’ın Cumhurbaşkanlığına seçilmesi Siyonist Rejime karşı direnişte önemli bir rol oynayacaktır” dedi.

Tesnim Haber Ajansı – Lübnan’ın İran’daki Büyükelçisi Fadi Hacı Ali Çarşamba günü İran İslami Şura Meclisi Başkanı Özel Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile görüştü.

Emir Abdullahiyan bu görüşmede Lübnan’ın yeni Cumhurbaşkanının seçilmesini ve ülkedeki siyasi sürecin tamamlanmasını tebrik ederek şunları söyledi: “İran İslam Cumhuriyeti her zaman dost ülke olan Lübnan’daki gelişmeleri takip etmektedir. Biz Mişel Avn’ın seçilmesinin Siyonist Rejime karşı direnişte, istikrarın güçlenmesinde, bölgenin güvenliğinin sağlanmasında ve terörle mücadelede önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz.

Beyaz Saray politikacıları ve Tel Aviv bölge ülkelerini zayıflatmak için bölgede ortak bir strateji yürütmektedir. Amerikalılar Suriye’de siyasi bir anlaşmaya ulaşmaya ve Beşşar Esad’ı ortadan kaldırmaya çalıştılar ama onların çözümleri gerçekçi değildi.

Bölge konusunda çok hassas bir durumdayız. Musul’u kurtarma operasyonları ordunun, hükümetin, bütün halk gruplarının, Haşd El-Şabi’nin ve diğer grupların çabalarıyla başarılı bir şekilde ilerlemektedir ve Allah’ın izni ile Musul’da zafer yakındır.”

Emir Abdullahiyan, Doktor Larcani’nin Başkanlığındaki İran -Lübnan parlamentoları dostluk grubunun oluşturulmasına değinerek, “bu parlamentolar arası dostluk grubu, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi için her türlü iş birliğine hazırdır ve kesinlikle Lübnan’ın yeni döneminde iki ülkenin ekonomik iş birliğinin gelişmesi konusuna önem verilecektir” dedi.

Bu görüşmenin devamında Lübnan’ın İran’daki büyükelçisi Fadi Hacı Ali de İran İslam Cumhuriyeti’nin bölgedeki belirleyici rolünde değinerek şunları söyledi: “İran İslam Cumhuriyeti büyük ve önemli bir ülkedir ve her zaman bir dost ve kardeş olarak mazlum halkın yanında yer almaktadır.”

Fadi Hacı Ali, Lübnan’ın özellikle ekonomi olmak üzere bütün alanlarda İran İslam Cumhuriyeti ile iş birliğinde bulunmak istediğini vurgulayarak, “Lübnanlı tüccarlar, ticari ilişkilerin düzeyini geliştirmek için, İran İslam Cumhuriyeti ile yakın ekonomik ilişkilerde bulunmak istemektedir” dedi.

Lübnan’ın İran’daki büyükelçisi İran’ın bölgedeki merkezi ve önemli rolünü takdir ederek, “İran İslam Cumhuriyeti, bölgede ve dünyada istikrarlı ve güçlü bir ülkedir” dedi.

Fadi Hacı Ali son olarak, “Larcani İran İslam Cumhuriyeti ve Lübnan Parlamentosu dostluk grubunun başkanı olarak, iki ülke arasındaki derin ve önemli ilişkinin göstergesidir” ifadesinde bulundu.

0
Would love your thoughts, please comment.x