Darbe karşıtı 9 kişi dün hukuksuz bir şekilde idam edildi. İdam edilenlerden biri de hapisteyken doğan çocuğunu mahkeme salonunda uzaktan gören AhmedVahden’di.

Konuya ilişkin olarak sosyal medya hesabı aracılığıyla paylaşımda bulunan AA Katar Temsilcisi Ahmed Yusuf, “Şu fotoğrafı hatırlayan var mı? Mahkeme salonunda bir anne çocuğunu babasına göstermek için ve büyüyünce dişleri çıktı el hareketleriyle gösteren… O baba bu sabah idam edildi” ifadelerini kullandı.

Mısır’da darbeci Sisi’ye bağlı mahkemenin verdiği karar neticesinde dün Müslümanları yasa boğan bir idam gerçekleşti. Darbe karşıtı 9 kişi hukuksuz bir şekilde idam edildi. İdam edilenlerden biri de hapisteyken doğan çocuğunu mahkeme salonunda uzaktan gören AhmedVehdan’dı.

Mısır’da darbeci general Sisi’nin meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye yönelik gerçekleştirdiği darbenin ardından başlayan zulüm dolu süreç devam ediyor. Yaşanan darbenin ardından birçok kişi Mısır zindanlarında esaret altında tutulurken mahkemenin verdiği kararlar neticesinde idamlar da gerçekleşiyor. Darbeci Sisi güçlerinin mahkum ettiği AhmedVehdan’ın dün sabah idam edildiği bildirildi. Vehdan’in Mısır mahkemelerinde yargılandığı süreçte eşinin Vehdan’e çocuklarının diş çıkardığını gösterdiği resim sosyal medyada yankı bulmuştu. Konuya ilişkin olarak sosyal medya hesabı aracılığıyla paylaşımda bulunan AA Katar Temsilcisi Ahmed Yusuf, “Şu Fotoğrafı hatırlayan var mı? Mahkeme salonunda bir anne çocuğunu babasına göstermek için ve büyüyünce dişleri çıktı el hareketleriyle gösteren… O baba bu sabah idam edildi” ifadelerini kullandı.

İFADELERİ İŞKENCEYLE ALINMIŞTI

Uluslararası Af Örgütü, 9 darbe karşıtı hakkında verilen idam kararının durdurulmasını istemişti. Esirlerin, idam cezasının infazına hazırlık için hücrelerinden istinaf cezaevine nakledildiği kaydedilen açıklamada, sanıkların hukuksuz yargılandığı ifade edilmişti. Açıklamada ayrıca duruşma sırasında bazı sanıkların “suçu itiraf etmeleri için işkenceye maruz bırakıldıklarına” ilişkin ifadeleri aktarılmıştı.

Mısır Yargıtayı, 2015 yılında Başsavcı HişamBerekat’a düzenlenen suikast davasında yargılanan 9 sanık hakkında verilen idam cezalarını Kasım 2018’de onaylamıştı. Sanıklar ise duruşma sırasında kendilerine yöneltilen suçlamaları reddederek, ifadelerinin işkenceyle alındığını belirtmişti.

milligazete

0
Would love your thoughts, please comment.x